Microsoft bez monopolu na okna

Microsoft przegrał kolejną bitwę w batalii prawnej przeciwko firmie Lindows.com. Sędzia John C. Coughenour, zajmujący się sprawą, stwierdził, że firma ta nadal może korzystać z nazwy Lindows, zaś Microsoft nie ma monopolu na wykorzystywanie słowa "windows".

Firma przegrała kolejną bitwę w batalii prawnej przeciwko firmie Lindows. Sąd stwierdził, że firma ta nadal może korzystać z nazwy Lindows, zaś Microsoft nie ma monopolu na wykorzystywanie słowa "windows" w nazwach produktów.

Lindows.com zajmuje się opracowaniem systemu operacyjnego, opartego na Linuksie, który umożliwiałby jednak uruchamianie większości aplikacji dla Windows. Nosi on nazwę LindowsOS. Gdy tylko firma opublikowała informację o pracach nad systemem, Microsoft złożył pozew do sądu. Gigant z Redmond zarzuca twórcom Lindows, że nazwa ich produktu za bardzo przypomina nazwę systemu Windows, zaś obecność na rynku dwóch produktów o tak zbliżonych nazwach może wprowadzać w błąd klientów.

Sąd bez wahania odrzucił żądania Microsoftu. W uzasadnieniu napisano, że po pierwsze, nazwy produktów nie są podobne na tyle, by móc wywołać pomyłki, po drugie zaś - Microsoft nie może rościć sobie praw do słowa "okna", które w branży od długiego czasu jest popularnym fachowym terminem.