Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Microsoft aktualizuje usługę pocztową. Czy nowy Hotmail pokona Gmaila?

Microsoft zapowiedział znaczące zmiany w poczcie Hotmail. Skrzynka będzie zintegrowana z wirtualnym dyskiem SkyDrive oraz z pakietem sieciowych aplikacji Office Web Apps.

Nowy Hotmail - Smart Screen

Nowy Hotmail - załączniki w widoku Active View

Nowy Hotmail - funkcja Sweep

Polecamy:

Zobacz także:

Do pobrania:

Najważniejszą innowacją w usłudze Hotmail wydaje się być integracja z sieciowym pakietem biurowym Office Web Apps. Dzięki temu użytkownicy Hotmaila będą mogli otwierać i edytować załączniki w formatach Office nawet wtedy, gdy nie będą posiadać zainstalowanej wersji oprogramowania biurowego Microsoftu. Nowy Hotmail obsłuży pliki Worda, Excela, PowerPointa i OneNote (do obsługi bogatszych graficznie dokumentów będzie potrzebna instalacja wtyczki Silverlight).

Nowy Hotmail ma być zintegrowany z komunikatorem Windows Live Messenger. Posiadacze kont Hotmail będą mogli korzystać także z usługi SkyDrive, czyli sieciowego dysku o pojemności 25 GB. Nowości w poczcie Microsoftu ma być jednak znacznie więcej - poniżej wymieniamy niektóre z nich.

Bezpieczeństwo i ochrona konta

W nowym Hotmailu zaimplementowana zostanie funkcja SmartScreen, której zadaniem będzie filtrowanie spamu w oparciu o mechanizm oceniający nadawcę wiadomości po adresie IP. W filtrowaniu spamu ma pomóc również mechanizm DomainKeys Identified Mail i Sender ID.

Z kolei dzięki funkcji haseł jednorazowych użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do konta e-mail za pośrednictwem komputera publicznego (np. w kafejce internetowej) czy przez publiczny hot-spot bez obawy o kradzież danych logowania.

Do nowego Hotmaila zostanie dodane narzędzie Account Proofs, pozwalające "odzyskać dostęp i kontrolę do poczty, jeśli została przejęta przez oszusta". Ponadto cała sesja użytkownika na koncie pocztowym będzie szyfrowana z użyciem protokołu SSL.

Optymalizacja i wygoda obsługi

Microsoft zapowiada, że nowa poczta będzie prostsza w obsłudze i wygodniejsza. Mają to zapewnić m.in. funkcje Hotmail Highlights i Sweep. Pierwsza z wymienionych służy do sprawdzania, czy wybrane wiadomości pochodzą od znajomych, z serwisów społecznościowych czy dotyczą np. umówionych spotkań. Druga odpowiada za utrzymanie porządku w skrzynce (pozwala np. usunąć wiadomości od wybranego nadawcy).

Nowy Hotmail umożliwi też szybki podgląd wybranych wiadomości (np. tylko tych zawierających zdjęcia jako załączniki) oraz przeglądanie korespondencji z wybraną osobą w wątkach. W trakcie czytania listu od danej osoby będzie można też w łatwy sposób sprawdzić całą korespondencję z tą osobą.

Poczta umożliwi wysyłanie wiadomości z załącznikami o maksymalnej wielkości 10 gigabajtów (będzie to możliwe dzięki wspomnianej integracji z usługą SkyDrive - w mailu zostaną przesłane miniatury, a właściwe pliki będą przechowywane na wirtualnym dysku).

Nowy Hotmail - zobacz wideo prezentację

Aby obejrzeć załącznik, nie trzeba będzie otwierać następnego okna - funkcja Active Views umożliwi otworzenie filmu z YouTube czy zdjęć z Flickra w oknie wiadomości po kliknięciu miniatury załącznika.

Nowy Hotmail ma oferować również zintegrowaną listę wszystkich kontaktów użytkownika, jakimi dysponuje on w poczcie, serwisach społecznościowych i komunikatorze internetowym.

Obsługę poczty w telefonie komórkowym zapewni aplikacja Hotmail na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Windows Phone oraz m.in. urządzenia firm BlackBerry i Nokia.

Kiedy nowy Hotmail?

Procedura przenoszenia kont użytkowników dotychczasowej usługi pocztowej Windows Live Hotmail na nową platformę ma ruszyć latem 2010 r. Z funkcjonalności Office Web Apps będzie można korzystać pod koniec roku.

Więcej informacji o nowej wersji usługi pocztowej Microsoftu można znaleźć na stronie Hotmail Preview.