Microsoft aktualizuje usługę pocztową. Czy nowy Hotmail pokona Gmaila?

Microsoft zapowiedział znaczące zmiany w poczcie Hotmail. Skrzynka będzie zintegrowana z wirtualnym dyskiem SkyDrive oraz z pakietem sieciowych aplikacji Office Web Apps.

Nowy Hotmail - Smart Screen

Nowy Hotmail - załączniki w widoku Active View

Nowy Hotmail - funkcja Sweep

Polecamy:

Zobacz także:

Do pobrania:

Najważniejszą innowacją w usłudze Hotmail wydaje się być integracja z sieciowym pakietem biurowym Office Web Apps. Dzięki temu użytkownicy Hotmaila będą mogli otwierać i edytować załączniki w formatach Office nawet wtedy, gdy nie będą posiadać zainstalowanej wersji oprogramowania biurowego Microsoftu. Nowy Hotmail obsłuży pliki Worda, Excela, PowerPointa i OneNote (do obsługi bogatszych graficznie dokumentów będzie potrzebna instalacja wtyczki Silverlight).

Nowy Hotmail ma być zintegrowany z komunikatorem Windows Live Messenger. Posiadacze kont Hotmail będą mogli korzystać także z usługi SkyDrive, czyli sieciowego dysku o pojemności 25 GB. Nowości w poczcie Microsoftu ma być jednak znacznie więcej - poniżej wymieniamy niektóre z nich.

Bezpieczeństwo i ochrona konta

W nowym Hotmailu zaimplementowana zostanie funkcja SmartScreen, której zadaniem będzie filtrowanie spamu w oparciu o mechanizm oceniający nadawcę wiadomości po adresie IP. W filtrowaniu spamu ma pomóc również mechanizm DomainKeys Identified Mail i Sender ID.

Z kolei dzięki funkcji haseł jednorazowych użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do konta e-mail za pośrednictwem komputera publicznego (np. w kafejce internetowej) czy przez publiczny hot-spot bez obawy o kradzież danych logowania.

Do nowego Hotmaila zostanie dodane narzędzie Account Proofs, pozwalające "odzyskać dostęp i kontrolę do poczty, jeśli została przejęta przez oszusta". Ponadto cała sesja użytkownika na koncie pocztowym będzie szyfrowana z użyciem protokołu SSL.

Optymalizacja i wygoda obsługi

Microsoft zapowiada, że nowa poczta będzie prostsza w obsłudze i wygodniejsza. Mają to zapewnić m.in. funkcje Hotmail Highlights i Sweep. Pierwsza z wymienionych służy do sprawdzania, czy wybrane wiadomości pochodzą od znajomych, z serwisów społecznościowych czy dotyczą np. umówionych spotkań. Druga odpowiada za utrzymanie porządku w skrzynce (pozwala np. usunąć wiadomości od wybranego nadawcy).

Nowy Hotmail umożliwi też szybki podgląd wybranych wiadomości (np. tylko tych zawierających zdjęcia jako załączniki) oraz przeglądanie korespondencji z wybraną osobą w wątkach. W trakcie czytania listu od danej osoby będzie można też w łatwy sposób sprawdzić całą korespondencję z tą osobą.

Poczta umożliwi wysyłanie wiadomości z załącznikami o maksymalnej wielkości 10 gigabajtów (będzie to możliwe dzięki wspomnianej integracji z usługą SkyDrive - w mailu zostaną przesłane miniatury, a właściwe pliki będą przechowywane na wirtualnym dysku).

Nowy Hotmail - zobacz wideo prezentację

Aby obejrzeć załącznik, nie trzeba będzie otwierać następnego okna - funkcja Active Views umożliwi otworzenie filmu z YouTube czy zdjęć z Flickra w oknie wiadomości po kliknięciu miniatury załącznika.

Nowy Hotmail ma oferować również zintegrowaną listę wszystkich kontaktów użytkownika, jakimi dysponuje on w poczcie, serwisach społecznościowych i komunikatorze internetowym.

Obsługę poczty w telefonie komórkowym zapewni aplikacja Hotmail na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Windows Phone oraz m.in. urządzenia firm BlackBerry i Nokia.

Kiedy nowy Hotmail?

Procedura przenoszenia kont użytkowników dotychczasowej usługi pocztowej Windows Live Hotmail na nową platformę ma ruszyć latem 2010 r. Z funkcjonalności Office Web Apps będzie można korzystać pod koniec roku.

Więcej informacji o nowej wersji usługi pocztowej Microsoftu można znaleźć na stronie Hotmail Preview.