Microsoft Tech Ed: nic nowego

"W ciągu najbliższej dekady w informatyce pojawi się znacznie więcej innowacji niż w poprzednim dziesięcioleciu" - zapowiedział Steve Ballmer, dyrektor operacyjny Microsoftu, na konferencji Tech Ed, która odbywa się właśnie w San Diego. W jego wystąpieniu mało było jednak konkretów - Ballmer mówił raczej o ogólnych planach rozwoju, niż o konkretnych projektach Microsoftu. Konferencja stała się również miejscem prezentacji kilku zapowiadanych od dawna nowych produktów koncernu - m.in. Visual Studio 2005 Team System oraz Web Services Enhancements (WSE) 2.0.

Wśród innowacji wymienionych przez Ballmera znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, zupełnie nowe mechanizmy wyszukiwawcze oraz pełna kompatybilność najróżniejszych urządzeń i systemów.

Na Tech Ed zaprezentowano oficjalnie Visual Studio 2005 Team System - rozszerzenie do narzędzi programistycznych koncernu, ułatwiające pracę grupową (ma ono trafić na rynek na początku przyszłego roku, wraz z Visual Studio 2005) oraz Web Services Enhancements 2.0 - dodatek do Visual Studio .Net. Uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzeć prezentację Office Information Bridge Framework - czyli pakietu narzędzi umożliwiających tworzenie rozwiązań łączących funkcjonalność aplikacji z pakietu Office z usługami webowymi (web services). Podczas swojego wystąpienia Ballmer poinformował również, że w obecnej chwili ponad połowa amerykańskich programistów wykorzystuje w swojej pracy narzędzia programistyczne .Net.

Zdaniem uczestników konferencji, dotychczasowe prezentacje nie wniosły jednak zbyt wiele - ich zdaniem, Microsoft nie pokazał tak naprawdę nic nowego, zaś same prezentacje przebiegały zbyt szybko i były zbyt ogólnikowe. Wbrew oczekiwaniom, koncern nie udostępnił wersji beta Visual Studio 2005 (spekuluje się, że może to nastąpić w czerwcu, na Tech Ed Europe), a co więcej - prawie w ogóle nie mówiono o jednym z najbardziej oczekiwanych produktów Microsoftu - systemie Longhorn.

Podczas konferencji Microsoft poinformował również o zawarciu umów z kilkoma producentami sprzętu zabezpieczającego - m.in. firmami Hewlett-Packard, Celestix Networks oraz Network Engines. Umowy zakładają, że producenci wprowadzą do swojej oferty urządzenia zabezpieczające (m.in. firewalle) z preinstalowym oprogramowaniem Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2004 Microsoftu.