Microsoft, Apple, Google, HTC, LG i Motorola oskarżone o łamanie patentów

Amerykańska firma NTP złożyła pozwy przeciwko sześciu producentom smartfonów oraz mobilnych systemów operacyjnych. O nielegalne korzystanie z technologii związanej z dostarczaniem wiadomości e-mail do urządzeń mobilnych oskarżeni zostali m.in. Apple, Google oraz HTC.

NTP to firma specjalizująca się w technologiach mobilnych - posiada ona bogate portfolio patentów z tej dziedziny i... regularnie pozywa przedsiębiorstwa naruszające owe patenty. Niedawno ponad 612 mln USD musiał jej zapłacić RIM (Research In Motion), producent popularnych smartfonów
.

Teraz na jej celowniku znalazło się sześć firm - Apple, Google, , LG, Microsoft oraz Motorola. W złożonych w miniony piątek pozwach koncerny oskarżono o nielegalne wykorzystywanie opatentowanej technologii odpowiedzialnej za dostarczanie wiadomości e-mail do urządzeń mobilnych (w sumie chodzi o osiem różnych patentów).

"Wykorzystywanie własności intelektualnej NTP bez wykupienia odpowiednich licencji jest po prostu nieuczciwie - zarówno wobec naszej firmy, jak i innych przedsiębiorstw, które wnoszą stosowne opłaty licencyjne. Niestety, jedynym sposobem na wyegzekwowanie naszych praw jest pozew sądowy - tylko tak możemy sprawić, by twórcy technologii zostali odpowiednio wynagrodzeni za swoją pracę" - napisał w specjalnym oświadczeniu Donald Stout, współzałożyciel NTP.

NTP licencjonuje swoje technologie m.in. firmom Good Technology, Nokia oraz Visto. Przedstawiciele wszystkich sześciu pozwanych firm na razie nie komentują informacji o pozwie (część z nich jeszcze nie zapoznała się z pełną treścią dokumentów sądowych).

Warto dodać, że NTP już wcześniej - w 2007 r. - pozwała za naruszenie patentów kilka firm z sektora telekomunikacyjnego, m.in. Verizon Communications, AT&T, oraz Sprint Nextel (to czołowi amerykańscy operatorzy).