Megapanel, sierpień 2009 - ranking serwisów tematycznych

Spadek popularności travian.pl, wzrost liczby użytkowników Cokupić.pl, Mozilla na czele stawki witryn firmowych, a Onet z umocnioną pozycją w "Biznesie" i "Sporcie" - prezentujemy top 20 dziewiętnastu kategorii tematycznych sierpniowej fali badania Megapanel PBI/Gemius.

Megapanel, sierpień 2009 - ranking serwisów tematycznych
KULTURA I ROZRYWKA

W pierwszej piątce najpopularniejszej kategorii tematycznej nie nastąpiły zmiany, aczkolwiek zauważyć należy nieznaczne spadki oglądalności w Grupie Onet, Interii oraz o2.pl. W zestawieniu pojawia się nowa grupa - Spilgames, która w rzeczywistości skupia serwis gry.pl (w lipcu na tej samej 6. lokacie) oraz witrynę girlsgogames.pl.

O trzy oczka spadają serwisy kulturalno-rozrywkowe Grupy Gazeta.pl, które tracąc ponad 250 tys. użytkowników lądują poza pierwszą dziesiątką (11. miejsce). To nie jedyne spadki w kategorii. Sierpniowe wyjazdy wakacyjne wyraźnie odciągnęły od komputerów fanów gry travian.pl - witryna odnotowała odpływ ponad 670 tys. użytkowników i spadając o trzy miejsca uplasowała się na 15. pozycji. Do zestawienia po przerwie wraca wiaderko.com i photobucket.com.

WYSZUKIWARKI I KATALOGI

Yellowpages.pl po miesięcznej przerwie powraca na piąte miejsce w zestawieniu. Ponad 100 tys. użytkowników więcej daje wyszukiwarce Microsoftu - Bing.com siódmą lokatę (oczko wyżej niż w lipcu) i przyczynia się do spadku narzędzi wyszukiwawczych WP na ośmą lokatę (ponad 300 tys. real users mniej!). Ask.com zyskując ponad 2 pkt. proc. przesuwa się do pierwszej dzięsiątki i zajmuje dobrą 9. lokatę. W zestawieniu pojawia się filestube.com (439 tys. real users).

SPOŁECZNOŚCI

Zaledwie 5 tys. użytkowników mniej odwiedziło w sierpniu najpopularniejszy serwis społecznościowy w Polsce - czy to zwiastun zapowiadanej (i oczekiwanej) przez wielu spadku popularności Naszej-Klasy? Podobny spadkowy trend zaobserwować można u innych graczy z omawianej kategorii (oprócz Gazety, której społeczności przyciągnęły w sierpniu ponad 550 tys. internautów więcej!) - pozostaje więc czekać na wrześniowe wyniki Megapanelu, które dodatkowo odzwierciedlą efekty uruchomienia przez NK mikrobloga Śledzik.

Wśród innych znaczących zmian - oprócz wspomnianego już dobrego wyniku Grupy Gazeta - warto odnotować awans Cokupić.pl. Social shoppingowy serwis z rodziny Allegro przyciągnął w sierpniu ponad 370 tys. użytkowników więcej i odnotował skok o 3 oczka wyżej zajmując ostatecznie 13. lokatę. Wzrasta także popularność witryny precyl.pl, która zainteresowała ponad 200 tys. real users więcej niż miesiąc wcześniej.

Spadki? GoldenLine.pl niżej o 2 miejsca zajmuje obecnie 19 lokatę, a społeczności Grupy G+J (m.in. epuls.pl) wypadają z top 20.

FIRMOWE

Stało się. Firmowa witryna Mozilli zwiększając zasięg o ponad 3 pkt proc. wyprzedziła w omawianej kategorii największego konkurenta - Grupę Microsoft, którego serwis odwiedziło ponad 290 tys. użytkowników mniej niż w lipcu. Ciekawe, jak w świetle przygotowań do wczorajszej premiery systemu Windows 7, przedstawiać się będzie dalsza "megapanelowa" rywalizacja obu firm w Polsce. Na podium - notując ponad 3,5 mln użytkowników (o ponad 600 tys. więcej niż w lipcu) - wskakuje Grupa Orange.

Konsekwentnie do przodu przesuwa się witryna tesco.pl, która awansując o 3 oczka, z liczbą 1,48 mln użytkowników plasuje się na 13.pozycji, a także strona skype.com (z 19. na 16. miejsce). Z zestawienia znika witryna Play, a pojawia się Nokia.com. O pięć szczebelków niżej spada witryna tp.pl, która utraciła 250 tys. użytkowników.

NOWE TECHNOLOGIE

W sierpniu większość serwisów poświęconych nowych technologiom odnotowała niewielki spadek oglądalności. O ile dla niektórych sytuacja ta nie wpłynęła na pozycję w top 20, tak dla Grupy Onet zadecydowało to o spadku na najniższe miejsce podium i oddanie drugiej lokaty serwisowi Dobreprogramy.pl (3,2 mln real users). Podobnie rzecz się ma z Grupą Gazeta, która spada oczko niżej - na 6. pozycję. Zaskakująco dobre wyniki w sierpniu osiągnęły technologiczne serwisy WP - ponad 200 tys. użytkowników więcej niż w lipcu i ostatecznie miejsce w pierwszej piątce.

W zestawieniu na wysokiej 9. lokacie debiutuje serwis stestuj.pl (1 mln real users), który dostarcza informacji o najlepiej wypozycjonowanych domenach w Polsce (zwycięzcą jest pl.wikipedia.org). Nowością w top 20 jest także pobieraczek.pl (657 tys. użytkowników).

Warto odnotować znaczący spadek - o 6 miejsc niżej - serwisu download.net.pl, który zajmuje ostatecznie 17. miejsce.

Zestawienia dziewiętnastu kategorii tematycznych najpopularniejszych witryn w polskiej sieci prezentujemy wg kryterium popularności.

O przynależności do konkretnej kategorii tematycznej decyduje firma badawcza Gemius S.A.