Megapanel, sierpień 2009 - ranking serwisów tematycznych

INFORMACJE I PUBLICYSTYKA

Większość informacyjnych serwisów odnotowało w sierpniu nieznaczne spadki, które jednak nie wpłynęły na duże przetasowania w obrębie kategorii. Poza rozkładem sił na podium - gdzie miejscami zamieniły się Grupy: Wirtualnej Polski (ponad 210 tys. użytkowników mniej i spadek na 3. miejsce) oraz Gazety (4,6 mln real users). O dwa oczka niżej - na lokatę 12. przesunęły się także serwisy informacyjne Google (ponad 110 tys. real users mniej niż w lipcu).

STYL ŻYCIA

Z pierwszej piątki zestawienia jedynie Grupa Gazeta.pl poprawiła lipcowe wyniki popularności przyciągając większą liczbę użytkowników i awansując na czwartą lokatę top 20. Na czele wciąż pozostaje Grupa Onet, a za nią o2.pl i Wirtualna Polska.

W miejscu jednej witryny wizaz.pl (w lipcu 6. miejsce) pojawia się cała Grupa Edipresse, w której portfelu oprócz wizaz.pl znajdują inne serwisy adresowane głównie do kobiet (polki.pl, babyonline.pl, mamacafe.pl, uroda.pl, zdrowybobas.pl, ciazaporod.pl, abckarmienia.pl, vita.pl i dlakobiet.pl), a także edipresse.pl i przekroj.pl. W lipcu Grupa Edipresse przyciągnęła ponad 2,2 mln użytkowników.

Ponad 100 tys. użytkowników więcej niż w lipcu dało serwisowi gotujmy.pl awans z miejsca 19. na wysoką 12. lokatę. Grupa Stylistka - teraz pod nazwą Grupa Innovaweb - zajmuje 14. miejsce (wyżej o 4 miejsca) - w jej portfolio są takie serwisy jak: stylistka.pl, magazyndomowy.pl, fitnessonline.pl, fryzury.info, drugamlodosc.pl i przepisy.net), które w sumie przyciągnęły w lipcu 695 tys. internautów.

O trzy oczka spada Grupa Medforum, debiutantami w zestawieniu są witryny: senior.pl oraz rynekmedyczny.pl.

E-COMMERCE

Niezaprzeczalnym i absolutnie niezagrożonym liderem kategorii e-commerce pozostaje Allegro, które podobnie jak w lipcu odwiedziło ponad 9,9 mln internautów. Pierwsza szóstka bez zmian, jeśli chodzi o miejsca następne - Swistak (Grupa Fotka.pl) dał wyprzedzić się największej internetowej księgarni w kraju - merlin.pl (witrynę odwiedziło ponad 300 tys. użytkowników więcej niż w lipcu), która ostatecznie uplasowała się na pozycji 7.

Warto na moment zatrzymać się przy porównywarkach cen. W branży, która wydawała być się ustabilizowana w rozkładzie sił - już niedługo nastąpić mogą ciekawe zmiany w "megapanelowym" pojedynku. Wyniki stopniowo poprawia porównywarka Skąpiec.pl, która przekraczając próg 1 mln real users wskakuje teraz na miejsce 9. Okazje.info - porównywarka, która niespodziewanie wypadła z lipcowego top 20, powraca obecnie do zestawienia na miejscu 18. Niedawno Nokaut.pl przejął pasaż handlowy bazarek.pl - (497 tys. użytkowników) - co już niebawem pozwoli mu zmniejszyć dystans do Ceneo, a swoją obecność w e-commerce wyraźnie zaznaczyła Wirtualna Polska odpalając Tanio.pl i wspierając to wielokanałową promocją. Może być więc ciekawie...

EDUKACJA

Okres wakacyjny nie sprzyja zasięgom witryn o charakterze edukacyjnym - nieznaczne spadki odnotował nawet lider kategorii - Wikipedia (7,2 mln real users). Grupa Onet straciła ponad 300 tys. internautów, co spowodowało przesunięcie na miejsce 3. i tym samym awans Google na drugą lokatę. Gorzej wypadły też internetowe słowniki językowe: translate.pl (z 5. na 6. miejsce), ling.pl (z 6. na 8. lokatę), translatica.pl, która całkiem wypadła z top 20, a 8 oczek niżej wylądowało szkolnictwo.pl (16).

HOSTING

Znowu zmiana na tronie kategorii "Hosting" - Grupa Interia odzyskuje utraconą w lipcu pozycję lidera, spychając Onet na miejsce drugie. Awans notuje nazwa.pl, która z pozycji 6. (1,46 mln real users) przesuwa się na miejsce 4. (1,52 mln użytkowników).