Megapanel, sierpień 2009 r. - najpopularniejsze witryny i grupy witryn w Polsce

Interia zmniejsza dystans do WP. Czy krajobraz polskich portali czeka przetasowanie? Prezentujemy najnowsze wyniki najpopularniejszych witryn w Polsce według badania Megapanel PBI/Gemius za sierpień 2009 r.

Czyżby już wkrótce Interia miała stać się drugim największym portalem w polskiej sieci? Wirtualną Polskę, noszącą od wielu już lat ten chlubny tytuł, opuściło w sierpniu ok. 300 tys. użytkowników w porównaniu z lipcem.

Na fakt ten od razu zareagowała Interia, wysyłając do mediów informację, o treści: "W rankingu grup portalowych Grupa INTERIA.PL zmniejszyła dystans do Grupy WP.pl z 590 tysięcy do 466 tysięcy RU i utrzymuje niezmiennie silną, trzecią pozycję."

O czym Interia nie wspomniała w rozesłanej informacji, to fakt że jej także stopniał zasięg, choć nie tak jak WP. Prawdą jest jednak, że portal z Grupy Bauer od pewnego czasu zbliża się do WP, co powinno być dla tego drugiego informacją alarmującą. Jeszcze rok temu dystans pomiędzy podmiotami przekraczał barierę 850 tys. użytkowników. Podobnej grubości tama dzieliła te dwa portale także w i pół roku temu.

O tym, że Interia ma szansę zająć pozycję zaraz za Onetem świadczyć może także tempo przyrostu użytkowników. W ciągu 12 ostatnich miesięcy przyrost liczby użytkowników Interii wyniósł 34 proc. Z kolei liczba odwiedzających Wirtualną Polskę internautów zwiększyła się w tym samym okresie o 25 proc.

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego

Drugi miesiąc wakacji dał się odczuć większości podmiotów o największej liczbie odsłon. Mimo to YouTube udało się zwiększyć liczbę odsłon i wyprzedzić w tabeli o2 i Interię.

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według miesięcznej liczby odsłon

W porównaniu z lipcem zwiększył się średni czas spędzany przez użytkownika na Naszej Klasie i YouTube.

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według miesięcznego czasu

Ranking domen według zasięgu miesięcznego

Ranking komunikatorów

Ranking aplikacji desktopowych