Megapanel, październik 2010, serwisy tematyczne - rok Groupona

Rosnącą popularność zakupów grupowych została odzwierciadlona w tabeli "E-commerce". Groupon w okresie dwóch miesięcy zalicza niesamowity awans. Nasza-Klasa zwiększa zasięg.

Megapanel, październik 2010, serwisy tematyczne - rok Groupona
Megapanel, październik 2010, serwisy tematyczne - rok Groupona
Skończyły się święta, czas na Megapanel. Tym razem publikujemy wersję badania popularnie zwaną "megapanelem tematycznym".

Po pierwsze: Groupon awansuje na 3. pozycję w kategorii e-commerce! Jeszcze dwa miesiące temu na serwis wchodziło lekko ponad 1 mln użytkowników, co przekładało się 12. lokatę w tabeli. W październiku z serwisu korzystało już 2,3 mln internautów!

Zresztą rosnącą popularność zakupów grupowych widać w Polsce gołym okiem - z tej formy sprzedaży korzystają już zarówno duże salony jak i małe biznesy. W USA wykształciła się nawet grupa konsumentów, którzy zakupów dokonują jedynie w grupie.

Zanim ktoś skomentuje, że w e-commerce liczą się przychody a nie pozycja w tabeli popularności, pragnę potwierdzić, że w handlu owszem liczą się pieniądze z handlu nie z reklam. Jeżeli jednak spojrzymy na Megapanel pod kątem prestiżu, to o swoją 2. pozycję w kategorii "E-commerce" powinien zacząć obawiać się Nokaut.pl.

Zwłaszcza, że dynamika wzrostu użytkowników Grupy Groupon z miesiąca na miesiąc wzrasta (od sierpnia do września - o 38%; od września do października - o ok. 60%).

Po drugie: miesiąc temu w opisie wyników Megapanelu skupiłem się na awansie Grupy Infor (we wrześniu wskoczyła na 3. miejsce wyprzedzając tym samym Money.pl). W komentarzach zwróciliście jednak uwagę, że Infor na 3. miejscu już był, ale spadł.

Ta historia powtarza się także w październiku - Infor wraca na 4. pozycję, ustępując pola Money.pl.

Zwróciliście mi też uwagę, że przeoczyłem awans Grupy WP.pl. We wrześniu bowiem serwisy grupy wskoczyły na 2. pozycję w opisywanej kategorii. Tym samym w październiku pierwsza trójka w kategorii Biznes, finanse, prawo to odpowiednio: Onet.pl, Wp.pl i Money.pl.

WP należą się więc gratulacje, za drugi miesiąc z rzędu na drugiej pozycji w kategorii Biznes, finanse, prawo. Kołem zamachowym Grupy jest dział finanse, z którego korzysta prawie 2,5 mln użytkowników.

Po trzecie: Facebook, facebook, facebook ... bla, bla, bla. Ile można? Tym razem napiszę więc tak: wzrost notuje największy serwis społecznościowy w Polsce Nasza-Klasa. Z serwisu korzysta już 12,2 mln użytkowników, czyli prawie 67 proc. polskich internautów.

Jest to o 30 proc. więcej niż użytkowników fb. Facebook też rośnie.

Jeżeli warto jeszcze wspomnieć o awansie/spadku jakiegoś serwisu proszę o wpis w komentarzach.