Megapanel, październik 2009 r. - serwisy tematyczne

Facebook.com już w pierwszej dziesiątce kategorii Społeczności, Wirtualna Polska z nową porównywarką Tanio.pl awansuje w E-commerce o 12 pozycji, KoniecPZPN.pl na miejscu 7. w kategorii Sport - zapraszamy do zapozania się z rankingiem serwisów tematycznych wg październikowej fali badania Megapanel PBI/Gemius.

Megapanel, październik 2009 r. - serwisy tematyczne
KULTURA I ROZRYWKA

Mimo przyciągnięcia ponad 100 tys. więcej użytkowników niż we wrześniu Grupa Interia traci piątą pozycję w najpopularniejszej kategorii tematycznej. Do pierwszej dziesiątki dostaje się Grupa Gazeta.pl, a o dwa oczka wyżej na miejsce 15. awansują Demotywatory.pl, które w październiku przyciągnęły blisko 2 mln internautów. Niewiele ponad 1,5 mln użytkowników nie pozwoliło serwisowi travian.pl (13. miejsce we wrześniu) utrzymać się w zestawieniu Top 20.

WYSZUKIWARKI I KATALOGI

O sześć oczek wyżej pnie się filestube.com. Stworzona przez Polaków wyszukiwarka multimediów, odwiedzana na świecie przez 26 mln internautów miesięcznie, w kraju pozyskała 936 tys. internautów. Z ciekawostek w zestawieniu - domena niezlemajtki.pl przekierowująca do katalogu stron debiutuje na miejscu 19.

SPOŁECZNOŚCI

Pół miliona użytkowników mniej odwiedziło najpopularniejszy serwis społecznościowy w październiku 2009 r. Prawie tyle samo zaś przybyło Facebookowi, który wyprzedzając m. in. Fotkę uplasował się już na 10 miejscu (2,4 mln real users). Czyżbyśmy byli świadkami początku decydującego starcia w branży społecznościowej? Wg danych CheckFacebook internauci z Polski to najszybciej rosnąca na świecie grupa użytkowników FB.

Ciekawie wzmacnia się też e-commercowa społeczność skupiona wokół Cokupić.pl (Grupa Allegro) - serwis z 19. miejsca przyciągając ok 400 tys. nowych użytkowników awansuje w październiku na 17. lokatę. Podobny wzrost popularności zanotował Precyl.pl - ponad 1,4 mln użytkowników pozwala zająć mu 16. miejsce.

2,6 mln użytkowników Odsiebie.com to już łabędzi śpiew tego serwisu.

FIRMOWE

NOWE TECHNOLOGIE

Zmiana ustawienia w pierwszej piątce najpopularniejszych witryn kategorii "Nowe Technologie". Grupa Gazeta.pl przyciągając ok 200 tys. użytkowników więcej niż we wrześniu wyprzedza Wirtualną Polskę, która z kolei zalicza nieznaczny spadek popularności w październiku. Cztery oczka wyżej pnie się Axel Springer, a wywołujący wiele kontrowersji Pobieraczek.pl spada z 12. na 19. pozycję.

INFORMACJA, PUBLICYSTYKA, PRAWO

Czołówka bez zmian. Mimo utraty blisko pół miliona użytkowników, wciąż najpopularniejszym portalem informacyjnym pozostaje Onet (6,1 mln real users), który zachowuje bezpieczną przewagę nad plasującą się na 2. lokacie Gazetą (5,1 mln) oraz trzecią w kolejności Wirtualną Polską (4,5 mln użytkowników). W październiku o 3. oczka wyżej pną się serwisy informacyjne Google.

Zestawienia dziewiętnastu kategorii tematycznych najpopularniejszych witryn w polskiej sieci prezentujemy wg kryterium popularności.

O przynależności do konkretnej kategorii tematycznej decyduje firma badawcza Gemius S.A.