Megapanel, marzec 2010 - nudy

Pierwsza dziesiątka największych w Polsce witryn utrzymuje pozycje zdobyte w lutym. Oznacza to, że Gazeta.pl wciąż jest drugim w kolejności portalem w Polsce.

Megapanel, marzec 2010 - nudy
ZASIĘG

W ubiegłym miesiącu Gazeta.pl przeskoczyła w rankingu Wirtualną Polskę, tym samym stając się drugą największą grupą, zaraz po Onecie. Lutowy awans Grupy Gazeta.pl możliwy był m. in. dzięki włączeniu do jej zasięgu oglądalności serwisu Sciaga.pl.

O ile sposób w jaki Gazeta "wywalczyła" sobie awans jest dyskusyjny, to z pewnością nie jest to pierwszy tego typu przypadek wśród portali. W ubiegłym roku Agora została właścicielem domeny sfd.pl, a dwa tygodnie później Interia weszła w posiadanie chomikuj.pl.

Tym samym portale wykorzystują lukę w badaniu Megapanel PBI/Gemius, które za właściciela witryny uznaje podmiot, figurujący jako właściciel domeny w bazie WHOIS. Wystarczy, że portal podpisze umowę z właścicielem serwisu X, na mocy której portal zostanie uznany za posiadacza domeny serwisu X.

Najistotniejszą zmianą w tabeli jest kolejny wzrost Facebooka, który przyciągną w lutym już 5 mln internautów z Polski. Jeszcze drugie tyle i serwis będzie mógł mierzyć się z Naszą-Klasą.

ODSŁONY (tylko witryny audytowane)

Jako że ranking odsłon stał się wybiórczy od momentu gdy skupia jedynie serwisy audytowane i nie można go tym samym uznać za reprezentatywny dla wszystkich serwisów polskiego internetu, jego komentowanie mija się z celem.

CZAS (tylko witryny audytowane)

Ranking czasu również jest niereprezentatywny.

DOMENY

KOMUNIKATORY

ODTWARZACZE MULTIMEDIALNE