Megapanel, listopad 2009 r. - serwisy tematyczne

Internetowa strategia INFOR przynosi coraz bardziej widoczny rezultat. Biznesowe serwisy holdingu prześcignęły w listopadzie Wirtualną Polskę. Gazeta.pl wykorzystując niedawne akwizycje wysuwa się na prowadzenie w kategorii "sport". Facebook kontynuuje swój pochód, zyskując dodatkowe 700 tys. ru w kategorii "społeczności". Dobreprogramy przepychają się z Interią o pozycje lidera w "nowych technologiach".

Megapanel, listopad 2009 r. - serwisy tematyczne
Kategoria Kultura i rozrywka

Polacy coraz chętniej wkraczają w świat gier on-line. O 2 oczka na piąte miejsce awansuje Grupa Spilgames, której oferta rozrywkowa przyciągnęła w listopadzie ponad 4,2 mln internautów. Gry.pl i Girlsgogames.pl (bo te dwa serwisy należące do Spilgames znajdują się w tej kategorii) generują miesięcznie ponad 400 mln odsłon.

Kolejnym dowodem na dobrą kondycję segmentu gier jest przeglądarkowa Warofdragons.pl, w której walki między przeciwnikami rozgrywają się w systemie RPG. Warofdragons.pl debiutuje w listopadzie na wysokim dziesiątym miejscu.

Do zdobycia serc internautów nie zawsze konieczne są zaawansowane rozwiązania technologiczne. Czasami wystarczy banalnie prosty pomysł. Swoją pozycję w kategorii umacnia z miesiąca na miesiąc strona Demotywatory.pl - w listopadzie serwis przyciągnął ponad 2 mln użytkowników. Internauta spędza na tym serwisie z obrazkami średnio 4 godz 31 minut.

Kategoria Wyszukiwarki i katalogi

Bardzo przyzwoity awans zalicza zagraniczna wyszukiwarka Ask.com (z szóstego na trzecie miejsce). Tym samym Ask.com stała się trzecią najchętniej odwiedzają wyszukiwarką w Polsce. W tabeli rośnie także Bing.com. W listopadzie wyszukiwarka Microsoftu awansowała o 1 oczko.

Kategoria Społeczności

Facebook nieprzerwanie zdobywa z miesiąca na miesiąc nowych użytkowników. Jak wynika z wewnętrznych analiz serwisu (opartych na liczbie aktywowanych kont, ilości wpisów itp.) to na pewno nie koniec wzrostów w Polsce. Najważniejsze pytanie, jakie można sobie tu postawić, brzmi: czy Facebook ma szanse wyprzedzić Naszą Klasę?

Godnym zanotowania jest także fakt, że Interia wyprzedza w listopadzie Wirtualną Polskę. Z kategorii znika także odSiebie.com. Przypomnijmy, że na początku listopada serwis został zamknięty na wniosek policji a administratorów odSiebie.com zatrzymano. Strona przestała więc generować ruch i umarła śmiercią naturalną.

W kategorii pojawia się także Wykop.pl, który dotychczas zaliczany był do kategorii "kultura i rozrywka".

Firmowe

Bez istotnych przetasowań w tej kategorii.

Kategoria Nowe technologie

Po dwóch miesiącach zajmowania trzeciego miejsca, Dobreprogramy wyprzedzają znowu Onet i wracają tym samym na drugą pozycję. W awansie pomógł organiczny wzrost użytkowników Dobrychprogramów (o ponad 200 tys.).

Jednocześnie Interia umacnia swoją pierwsza pozycję. Listopadowy wzrost kategorii Nowe Technologie był przede wszystkim udziałem serwisu PC Format, któremu przybyło ponad 119 tys. użytkowników. Trzon Interii w tej kategorii stanowi też Elektroda.pl i Nextmag.pl.