Megapanel, grudzień 2009 - Allegro na podium

Nieznaczne spadki w liczbie użytkowników NK i WP sprzyjają awansowi Allegro na trzecie miejsce, Grupa Infor już w pierwszej piętnastce, a w Facebooku internauci spędzają ponad 6 godzin miesięcznie - przedstawiamy ranking najpopularniejszych serwisów wg grudniowej fali badania Megapanel PBI/Gemius.

Megapanel, grudzień 2009 - Allegro na podium
Megapanel, grudzień 2009 - Allegro na podium
Mimo nieznacznego spadku liczby użytkowników w porównaniu do listopada, grudniowy okres świąteczny i związana z nim gorączka zakupów okazały się być korzystne dla zasięgowych słupków Allegro. Największa w Polsce platforma e-commerce awansowała aż o 2 miejsca i zajmuje obecnie 3. lokatę przyciągając blisko 11 mln użytkowników generujących 3,6 mln odsłon.

Allegro swój awans zawdzięcza również niewielkiemu spadku zainteresowania serwisem Nasza-klasa.pl oraz drugim pod względem popularności portalem tj. Wirtualną Polską. Największy w Polsce serwis społecznościowy odwiedziło ponad 300 tys. internautów mniej niż miesiąc wcześniej, podobna sytuacja ma miejsce w przypadku WP i Onet.

Oczko wyżej w rankingu zasięgowym przesunęła się Grupa GG Network, której serwisy odwiedza 6,3 mln internautów. Znaczący awans - aż o 6 miejsc - odnotowała Grupa Infor, m. in. za sprawą przejęcia pod koniec ubiegłego roku Dziennika Internautów; oprócz di.com.pl w portfelu Grupy znajdują się też takie serwisy jak dziennik.pl, gazetaprawna.pl, prawnik.pl i forsal.pl.

Utrata ponad 600 tys. użytkowników w grudniu 2009 r. spowodowała spadek Grupy Money.pl z 15. miejsca na lokatę 19. W zestawieniu, na 20. pozycji pojawia się Grupa Pino.pl (wraz z serwisami takimi jak: patrz.pl, pinotv.pl i playa.pl i prv.pl i in.)

ODSŁONY

Brak wyraźnych przetasowań w Top20 serwisów o największej liczbie odsłon. Liderem wciąż pozostaje Nasza-klasa.pl, której użytkownicy wygenerowali w grudniu ok 800 mln odsłon więcej niż miesiąc wcześniej.

W drugiej dziesiątce awanse notuje Grupa G+J, demotywatory.pl oraz poszkole.pl.

CZAS

Grudzień był okresem sprzyjającym serwisom społecznościowym, w których użytkownicy spędzali więcej czasu niż miesiąc wcześniej. Średnio 8 godzin 19 minut miesięcznie zabiera internautom Nasza-klasa.pl, ponad 2 godziny więcej niż w listopadzie zdobywający coraz większą popularność Facebook (6 godzin i 11 minut), a Demotywatory.pl utrzymują wynik i skutecznie demotywują użytkowników ponad 4 i pół godziny miesięcznie.

DOMENY

W rankingu domen na 20. miejscu pojawia się należący do Grupy Interia serwis chomikuj.pl, z którego korzysta już ponad 3,7 mln internautów.

KOMUNIKATORY