Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Masz firewalla i myślisz, że jesteś "kozakiem"?

Masz w firmie firewalla, wszystko jedno, sprzętowego czy programowego? Myślisz, że jesteś bezpieczny za swoją świetną zaporą? Sądzisz, że nikt niepożądany nie dostanie się do administrowanych przez ciebie maszyn bez twojej wiedzy i zgody? Jeżeli na te trzy pytania odpowiedziałeś "tak", powinieneś poważnie zrewidować swoje podejście do bezpieczeństwa i ochrony danych.

"Nie twierdzę, że firewalle są kompletnie nieużyteczne ale administratorzy powinni większą wagę przywiązywać do tego, co robią użytkownicy" - powiedział jeden z ekspertów ds. bezpieczeństwa San Diego Supercomputing Center (SDSC), Abe Singer, na seminarium Australian Unix and open systems User Group (AUUG). Według niego, w powszechnym odbiorze zapora ogniowa jest w firmie niezbędna i niezwykle skuteczna, jednak badania pokazują, że ponad 60% włamywaczy wykorzystuje ukradzione od użytkowników (na przykład przez konie trojańskie SSH lub zwykły phishing) nazwy kont i hasła. Singer podkreśla także, iż tego typu ataki są dużo bardzie brzemienne w skutki, gdyż włamywacz otrzymuje od razu odpowiedni poziom dostępu do danych firmy.

Singer z dumą zaznaczył, że w jego miejscu pracy (SDSC) nie korzysta się z firewalli a od czterech lat nie odnotowano żadnego włamania. Kluczowe jest tu odpowiednie zarządzanie, nadzór i uświadamianie zwykłych użytkowników, którzy w znakomitej większości boją się włamań z zewnątrz, kompletnie przy tym ignorując zdroworozsądkowe podejście do prywatności i zasady "ograniczonego zaufania" w sieci. Dodatkowo pojawia się pytanie czy firewalle chroniące komputery nie są dziurawe?