MasterCard eliminuje 'phisherów'

Firma MasterCard poinformowała, że podczas zainicjowanej przez nią akcji "Operacja IT" na całym świecie zlikwidowano ponad 1,4 tys. stron WWW stworzonych w celu okradania internautów. Prawie połowa usuniętych stron umieszczona była na amerykańskich serwerach.

Zamknięte strony tworzone były na potrzeby procederu zwanego 'phishingiem' - jest to forma oszustwa, polegającą na zwabianiu internautów na strony do złudzenia przypominające witryny e-banków (lub serwisów płatniczych) i wykradania za ich pośrednictwem danych niezbędnych do zalogowania się do prawdziwych banków internetowych.

W ramach "Operacji IT" zamknięto także kilkaset serwisów, na których handlowano skradzionymi numerami kart kredytowych, a także 133 strony, za pośrednictwem których oszuści próbowali wykorzystać tragedię ofiar grudniowego tsunami do wyłudzania pieniędzy (strony te przypominały serwisy znanych organizacji charytatywnych).

"Operacja IT" została zainicjowana w czerwcu ubiegłego roku. Polega ona m.in. na stałym monitorowaniu zasobów Internetu, a także informowaniu policji i dostawców usług internetowych o wszelkich przypadkach phishingu, handlu skradzionymi numerami kart kredytowych itp. Jak mówią przedstawiciele MasterCard, sprawna wymiana informacji między firmą a wymiarem sprawiedliwości sprawia, że większość 'namierzonych' oszukańczych stron jest zamykana już w 48 godzin po ich wykryciu.