Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

MasterCard eliminuje 'phisherów'

Firma MasterCard poinformowała, że podczas zainicjowanej przez nią akcji "Operacja IT" na całym świecie zlikwidowano ponad 1,4 tys. stron WWW stworzonych w celu okradania internautów. Prawie połowa usuniętych stron umieszczona była na amerykańskich serwerach.

Zamknięte strony tworzone były na potrzeby procederu zwanego 'phishingiem' - jest to forma oszustwa, polegającą na zwabianiu internautów na strony do złudzenia przypominające witryny e-banków (lub serwisów płatniczych) i wykradania za ich pośrednictwem danych niezbędnych do zalogowania się do prawdziwych banków internetowych.

W ramach "Operacji IT" zamknięto także kilkaset serwisów, na których handlowano skradzionymi numerami kart kredytowych, a także 133 strony, za pośrednictwem których oszuści próbowali wykorzystać tragedię ofiar grudniowego tsunami do wyłudzania pieniędzy (strony te przypominały serwisy znanych organizacji charytatywnych).

"Operacja IT" została zainicjowana w czerwcu ubiegłego roku. Polega ona m.in. na stałym monitorowaniu zasobów Internetu, a także informowaniu policji i dostawców usług internetowych o wszelkich przypadkach phishingu, handlu skradzionymi numerami kart kredytowych itp. Jak mówią przedstawiciele MasterCard, sprawna wymiana informacji między firmą a wymiarem sprawiedliwości sprawia, że większość 'namierzonych' oszukańczych stron jest zamykana już w 48 godzin po ich wykryciu.