Marne szanse na poprawę

Przez cały tydzień rynek rynek nie mógł podnieść się z szoku jakim był krach w ubiegły piątek kiedy to TechWIG stracił jednego dnia ponad 9 proc. W w ciągu ostatnich pięciu sesji TechWIG spadł o kolejne 2,4 proc.

Przez cały tydzień rynek rynek nie mógł podnieść się z szoku jakim był krach w ubiegły piątek kiedy to TechWIG stracił jednego dnia ponad 9 proc. W w ciągu ostatnich pięciu sesji TechWIG spadł o kolejne 2,4 proc.

Chociaż w poniedziałek rynek nieco wzrósł, to jednak należało to traktować jako korektę. Wszystko wskazuje na to, że w czasie jej trwania WIG20 będzie miał problemy z powrotem powyżej 1.800 pkt. - twierdzą analitycy.

Tego dnia na rynek trafiły dwie istotne informacje. Otóż spółka Arena.pl, wlaściciel portalu internetowego o tej samej nazwie, poinformowała, że zamierza wejść na giełdę papierów wartościowych i dzięki niej zdobyć fundusze rzędu 30-40 mln dolarów. Tym samym Arena podąża śladem innych spółek technologicznych, szczególnie tych ze Stanów Zjednoczonych, które mimo, krótkiej historii wchodzą na rynek kapitałowy. Przypomnijmy, że Arena powstała w 1999 r.

Z kolei Polkomtel, operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM, poinformował, że podpisał z konsorcjum 22 banków krajowych i zagranicznych, zorganizowanym przez Deutsche Bank i Bank Handlowy, umowę kredytową opiewającą na 125 mln euro i 485 mln zł. Kredyt będzie przeznaczony na finansowanie działalności spółki, rozwój infrastruktury i nowych usług. Nie będą to jednak pieniądze na finansowanie koncesji na UMTS.

Następnego dnia sytuacja była na rynku nadal zła. TechWIG stracił łącznie (fixing i notowania ciągłe) 4,4 proc. Po raz kolejny na przestrzeni ostatnich dni inwestorzy chętnie pozbywali się spółek z branży informatycznej. Za słabością naszego rynku przemawia obecnie właściwie wszystko: nie tylko pogorszenie się sytuacji technicznej indeksów, ale i otoczenie giełdy.

Chodzi tu przede wszystkim o wysokie stopy procentowe, nieobecność zagranicznych inwestorów, zniechęconych kiepskimi danymi makroekonomicznymi, trwająca kampania prezydencka, pierwsze sygnały, iż rząd może mieć kłopoty z przeforsowaniem budżetu na przyszły rok (co grozi przyspieszonymi wyborami).