Marketing w słuchawce - the next big thing... (1)

Reklama w mobilnych wyszukiwarkach coraz bardziej zyskuje na popularności i wartości. Szczególnie, iż od niedawna Google oferuje możliwość kierowania reklam Adwords na urządzenia mobilne. Kampania mobilna może być przez reklamodawcę obsługiwana za pośrednictwem tego samego interfejsu i monitorowana wg podobnych statystyk. Wg prognoz ABI Research, reklama w mechanizmach wyszukiwawczych w telefonach wzrośnie z 813 mln USD w 2008 r. do 5 mld USD w 2013.

W obszarze mobile advertising występuje także spotler.

Marketing w słuchawce - the next big thing... (1)

AmRest - KFC Sieć Spotler MoNet

Jest to reklama, która wyświetla się użytkownikom na całym ekranie komórki w czasie pobierania na telefon zamówionych multimediów. Wśród najważniejszych zalet wykorzystania spotlera w działaniach marketingowych wymienia się wysoki stopień zapamiętywalności komunikatu osiągany w sytuacji, w której użytkownik cały czas śledzi ekran telefonu i oczekuje szybkiego zakończenia procesu pobierania materiałów. Spotler występuje w 3 podstawowych wariantach - dwa z nich są formami interaktywnymi.

W przykładowej kampanii realizowanej przez sieć Spotler MoNet wykorzystano spotler max do poinformowania miłośników zwierząt o nowym produkcie PerfectFit. Użytkownik po obejrzeniu reklamy w komórce, wchodził na specjalnie stworzoną mobilną stronę zawierającą silny branding produktu oraz darmowe mulimedia do pobrania. Skuteczność kampanii CTR wyniosła 36% (ilość wejść na stronę mobilną lub/i ilość pobrań contentu w stosunku do wszystkich wyświetleń).

Marketing w słuchawce - the next big thing... (1)

Mars Polska. Perfect Fit (kampania wykorzystująca spotler)

Idle-screen jest z kolei formą reklamy, która pojawia się na wyświetlaczu podczas bezczynności telefonu. Jej zaletą jest długotrwała obecność w świadomości użytkownika, który często sprawdza, czy ktoś nie pisał lub dzwonił, a także bardzo osobiste podejście do traktowania własnego telefonu i tym samym treści na wyświetlaczu.

Nie sposób również nie docenić możliwości, jakie mobilny dostęp do internetu stwarza dla różnego rodzaju serwisów. Mobilny social marketing rozwija się wraz popularyzacją mobilnych serwisów społecznościowych (w Polsce w minionym roku powstały m. in. Inspiro oraz mający międzynarodowe aspiracje projekt Belysio). Marketingowy przekaz w takim medium nie dość że powinien (jak to w społecznościach) działać w duchu marketingu angażującego oraz wykorzystywać zaawansowane techniki targetowania to dodatkowo uwzględniać musi aspekt mobilności swojego adresata (np. geolokalizację).