Marcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Gazeta.pl wyprzedziła o2.pl! Co więcej, o2.pl zostało minięte także przez Interię. Są to jedyne przetasowania w pierwszej dwudziestce Megapanelu PBI/Gemius (wg zasięgu), ale za to radykalne.

Marcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce
Google ma już 14 mln użytkowników w Polsce, co oznacza, że z usług koncernu (czyli m.in. z wyszukiwarki) korzysta 86 % internatów w naszym kraju. Zasięg zwiększył również Onet.pl (10 mln użytkowników łącznie), wracając do poziomu sprzed kilku miesięcy.

Najciekawsze (i zresztą jedyne w pierwszej 10.) przetasowania zaczynają się od miejsca 6. Na tę właśnie lokatę powraca (po miesiącu zajmowania 7. miejsca) Interia.pl. O2.pl (w lutym jeszcze na 6. miejscu) nie spada jednak na 7., ale aż na 8. lokatę, ustępując tym samym pola Gazeta.pl. Portal Agory w marcu na 7. pozycji.

Komentuje Michał Brański, członek zarządu 02.pl
W ostatnich miesiącach, właściwie od początku zeszłego roku, Agora

prowadziła sporo akwizycji ruchu, nie tylko tych "kupowanych" w kwietniu zaraz po publikacji lutowych wyników, które dały nam 3. pozycję. Naszym zdaniem kupowanie ruchu w serwisach nieintegrujących się z portalem, pozostających w cudzych rękach, jest pomysłem chybionym. Nie będziemy takich działań podejmować, bowiem działamy z perspektywą 3-5-letnią.

W poprzednim miesiącu udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie wejść na trzecią pozycję. Oczekujemy, że na przestrzeni bieżącego roku pozycja w stawce o2.pl-gazeta.pl-interia.pl będzie się jeszcze zmieniać kilka razy, a o2.pl wróci na 3. pozycję. Co może zagrozić tym planom? Kolejne pozorowane akwizycje (ruchu a nie serwisów).

Nie damy się w ten wyścig wciągnąć, nie przemienimy portalu w sieć reklamową.

Komentuje Tomasz Jażdźyński, prezes Interia.pl
Trudno powiedzieć abyśmy prowadzili jakieś szczególne działania mające skokowo podnieść ruch w marcu. Wynik z lutego tak jak informowaliśmy był splotem kilku przypadków, między innymi tego, że w przeciwieństwie do naszej konkurencji nie prowadzilismy żadnych wyjątkowych akcji promocyjnych. W marcu na tym polu panowała równowaga i stąd powrót rankingu do oczekiwanej postaci.

Paweł Wujec, dyrektor wydawniczy ds. serwisów informacyjnych i marketingu w segmencie Internet Agora
Nasza pozycja w marcowym Megapanelu nie jest konsekwencją jakichś nadzwyczajnych działań prowadzonych akurat w tym miesiącu. To efekt długofalowego wzrostu Gazeta.pl. Liczba użytkowników naszych serwisów internetowych rośnie około dwa razy szybciej niż rynek. Wciągu ostatniego roku wzrosła o 26,3% (z 6,47 mln w marcu 2008 do 8,17 mln w marcu 2009). To najszybsze tempo wzrostu wśród polskich portali.

Z czego ono wynika? Z wielu różnych działań. Przykładem może być np. Wyborcza.pl - internetowe wydanie "Gazety Wyborczej". Rok temu z tego serwisu korzystało 2,99 mln użytkowników miesięcznie, a dziś 4,05 mln, czyli aż o 35,2% więcej. Staramy się po prostu wychodzić naprzeciw potrzebom naszych użytkowników i robić dobre serwisy.

(źródło: Megapanel PBI/Gemius, marzec 2008, marzec 2009; Zestawienie "Serwisy internetowe tytułów prasowych" autoryzowane przez Gemius SA.)

Przedstawiciele Agory podkreślają jednocześnie, że marcowe wyniki Megapanelu nie zliczają do Gazeta.pl ruchu z domeny SFD, z której właścicielami portal podpisał partnerstwo w ostatnim czasie.

W marcowych danych, w ramach węzła INTERIA.PL nie są jeszcze brane pod uwagę witryny: Chomikuj.pl (z którą INTERIA.PL podpisała umowę o współpracy) oraz zakupiona niedawno witryna Maxmodels.pl.

Czytaj więcej na ten temat:

Wyścig zbrojeń trwa: Agora przejmuje sfd.pl

Onet został właścicielem PCLab.pl

Interia przejmuje maxmodels.pl i umacnia swą pozycję przed Allegro

ZASIĘG

Do top 20. Megapanelu powracają serwisy otoMoto oraz Ceneo (oba należą do QXL Poland). Również poza pierwszą dwudziestką doszło do bardzo ciekawych ruchów, do których z pewnością zaliczyć można fakt, że porównywarka cen Okazje.info.pl wyprzedziła Skąpiec.pl