Mama szuka informacji w sieci

Dla 90 proc. internautek spodziewających się dziecka internet stanowi podstawowe źródło informacji o ciąży i wychowaniu małych dzieci.

Firma badawcza Gemius SA, we współpracy z wydawnictwem Edipresse, przygotowała raport "Ciąża i rodzicielstwo".

Celem badania było poznanie głównych form aktywności w sieci przyszłych i obecnych mam. Analizie poddano odpowiedzi ponad 1 600 internautek w wieku 18 lat i więcej, które posiadają dzieci do 6. roku życia lub też spodziewają się potomstwa.

Ponieważ rodzaj poszukiwanych informacji, oczekiwania kobiet względem serwisów parentingowych i produktów dziecięcych różnią się w zależności od wieku dziecka, postanowiono podzielić respondentki na trzy grupy. Większość zawartych w raporcie analiz opiera się zatem na rozróżnieniu internautek na te spodziewające się potomstwa, posiadające dzieci w wieku 0-2 lata lub w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat.

Internautki oczekujące potomstwa najczęściej szukają wiadomości na temat przebiegu ciąży, rozwoju oraz pielęgnacji dzieci. Matki dzieci w wieku 0-2 lata są najbardziej zainteresowane informacjami związanymi ze zdrowiem i rozwojem najmłodszych oraz wiadomościami o produktach dla dzieci. Natomiast osoby posiadające dzieci w wieku od 3 do 6 lat chciałyby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowiu, wychowaniu oraz edukacji i rozwoju dzieci.

"Z raportu wynika, że paradoksalnie mimo dużej popularności, wiadomości pochodzące z internetu, cieszą się mniejszym zaufaniem badanych, niż informacje pochodzące z innych źródeł. Dla twórców serwisów parentingowych jest to największe wyzwanie, z jakim muszą się zmierzyć. Poprawa wiarygodności wydaje się być kluczowa dla rozwoju ich biznesu, dlatego w badaniu wskazujemy czynniki, które mają wpływ na kształtowanie postaw kobiet w ciąży i młodych matek wobec źródeł informacji w sieci" - powiedziała Anna Sulińska, Młodszy Badacz w Zespole Badań Ilościowych Gemius, autorka raportu.

Dla 90 proc. internautek spodziewających się dziecka internet, a w szczególności serwisy parentingowe, stanowi podstawowe źródło informacji o ciąży i wychowaniu małych dzieci. Z kolei tradycyjne kanały informacji - czasopisma dla rodziców oraz rady zasięgane bezpośrednio u lekarzy i pielęgniarek - wskazywane były częściej przez matki dzieci do 6. roku życia.

Mama szuka informacji w sieci

. Ważność źródeł informacji związanych z ciążą lub dziećmi

Respondentki zapytane o ważność poszczególnych źródeł w pierwszej kolejności wskazywały informacje uzyskane bezpośrednio u lekarzy i pielęgniarek. Aż 86 proc. badanych jako ważne określiło również serwisy poświęcone ciąży i wychowaniu dzieci. Najmniej istotnymi źródłami informacji (po zsumowaniu odpowiedzi "zdecydowanie ważne" oraz "raczej ważne") o ciąży lub dzieciach są fora internetowe i grupy dyskusyjne, prasa oraz telewizja.