Majowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Dane kolejnej edycji badań Megapanel PBI/Gemius wskazują, że maj był miesiącem nieco mniejszej aktywności internautów. Większość czołowych witryn odnotowało spadek oglądalności jak i liczby użytkowników. W zestawieniu najpopularniejszych serwisów (pod względem zasięgu) nie nastąpiły istotne zmiany. Google i WP nie zamieniły się kolejny raz miejscami, pozycję w rankingu poprawiły witryny operatorów komórkowych, TVP straciło miejsce w pierwszej dwudziestce, zaś powrócił do niej portal Yahoo!

Majowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce
Wszyscy najwięksi gracze odnotowali niewielki spadek zasięgu. W rankingu witryn o największej miesięcznej liczbie użytkowników niepodzielnie rządzą wciąż Onet, Google, Wirtualna Polska, Interia i Microsoft. Pierwszą dwudziestkę zamyka ponownie Gery.pl. Tuż przed nim uplasowało się IDG.pl. W maju więcej pracy miały serwery WWW operatorów komórkowych. Zarówno Idea, Plus GSM jak i Era mogą pochwalić się niewielkimi wzrostami (rzędu 1-2 %), zbliżonymi do poziomu spadków innych witryn. Mimo, że maj to miesiąc matur i intensywnych powtórek szkolnego materiału, niewielki wzrost odnotował serwis Sciaga.pl. Minimalny spadek zanotowała Wikipedia, która w maju uplasowała się na pozycji 15, jedno oczko w dół. W kwietniu br. z pierwszej dwudziestki wypadło na chwilę Yahoo! Miesiąc później powróciło na swoją 17 pozycję z ponad 1,38 mln użytkownikami (real users). Serwis TVP, który w kwietniu przebojem wdarł się na 18 miejsce w rankingu, w maju już nie powtórzył sukcesu (obecnie 29 miejsce).

Poniższa tabela przedstawia zestawienie dziesięciu największych witryn ze względu na liczbę odsłon. Widać istotne spadki. Onet w stosunku do kwietnia stracił 160 mln odsłon. Pozycje poszczególnych witryn w rankingu nie uległy natomiast żadnym poważnym zmianom.

Poniżej ranking komunikatorów. Maj skłaniał zapewne internautów do częstszych kontaktów osobistych. Mniej osób korzystało bowiem z Gadu Gadu i Tlenu, które odnotowały także spadek liczby odsłon. Zasięg zwiększył nieco WP Kontakt (wzrost użytkowników z 63 do 78 tys.).

Kwietniowe wyniki Megapanelu

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem o metodologii badania Megapanel PBI/Gemius

Aktualizacja: 22 lipca 2005 14:09

W opisie uaktualniliśmy informacje o zmianach pozycji serwisów Wikipedia i Sciaga.pl względem kwietnia. Za zaistniały pierwotnie błąd przepraszamy.