MVNO: kolej na GaduAIR

GaduAIR to nazwa nowej wirtualnej telefonii komórkowej dostarczanej przez GG Network. Niedawno ruszyła TuBiedronka, a rychły start w modelu MVNO zapowiada Inteligo. Tymczasem działalność wirtualnej telefonii kończy WPmobi, Allegro wycofuje się z planów Alletelefonii, a Mobilking szuka inwestora. Czy telefonia w modelu MVNO to dobry biznes? I tak i nie.

MVNO: kolej na GaduAIR
Na rynku pojawił się nowy operator wirtualnej telefonii komórkowej MVNO (ang. ang. Mobile Virtual Network Operator) - spółka GG Network. Czyhttp://GaduAIR.pl zdobędzie przewagę konkurencyjną i przyciągnie do swojej oferty miliony użytkowników najpopularniejszego komunikatora internetowego w Polsce oraz przekona do usług innych klientów?

Z raportu opracowanego przez UKE o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2008 r. wynika, że z usług telefonii ruchomej w 2008 roku korzystało w Polsce ponad 43 mln użytkowników, co dało penetrację na poziomie 115,2%. Biorąc jednak pod uwagę 17,7% tzw. nieaktywnych użytkowników, rzeczywista penetracja rynku wyniosła - wg analityków UKE - 97,5%. Wynik taki uplasował Polskę dopiero na na 22 miejscu ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej.

Uwzględniając średnią europejską wynoszącą 119% (październik 2008), wydaje się, że sporo jeszcze w tym obszarze można zdziałać, szczególnie gdy zaproponowana oferta będzie wyraźnie atrakcyjna i konkurencyjna w porównaniu do istniejących na rynku. A takową zaproponować mogą m. in. wirtualni operatorzy telefonii komórkowej korzystający w całości lub części z infrastruktury innego operatora.

Wg szacunków "Rzeczpospolitej" na koniec trzeciego kwartału 2008 r. zaledwie 0,4% wszystkich abonentów telefonii komórkowej stanowili aktywni klienci polskich operatorów wirtualnych (ok. 165 tys. osób).

18 maja 2009 r., zapowiadana od dłuższego czasu, wsparta ciekawą akcją marketingową telefonia komórkowa w modelu MVNO od spółki GG Network ujrzała światło dzienne. Tym samym GG dołączył do kilkunastu (patrz ramka) działających na polskim rynku mobilnych operatorów telefonii komórkowej.

Raport o rynku telekomunikacyjnym w 2008 roku

Wg stanu na 31 grudnia 2008 roku na krajowym rynku telefonii ruchomej działalność prowadziło 15 przedsiębiorców telekomunikacyjnych:

- PTK Centertel sp. z o.o. (pod marką Orange)

- Polkomtel S.A. (Plus, Simplus, Sami Swoi, 36,6)

- PTC Sp. z o.o. (Era, Tak Tak, Heyah)

- P4 Sp. z o.o. (Play) - MNO z wykorzystaniem roamingu krajowego sieci Polkomtel S.A.

- emFinanase Sp. z o.o. (mBank mobile) - MVNO w sieci Polkomtel S.A.

- Avon Mobile Sp. z o.o. (myAVON) - MVNO w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

- Wirtualna Polska S.A. (WPmobi) - MVNO w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

- MNI Telecom S.A. (Simfonia, Ezo) - MVNO/MVNE w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

Operatorzy debiutujący w 2008 roku to:

- Mobile Entertainment Company Sp. z o.o. (Mobilking) - MVNO w sieci PTC Sp. z o.o.

- CP Telecom Sp. z o.o. (Carrefour Mova) - MVNO w sieci Polkomtel S.A.

- MediaTel S.A. (telepin mobi) - MVNO w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

- Cyfrowy Polsat S.A. - MVNO w sieci PTC Sp. z o.o.

- Aster Sp. z o.o. - MVNO w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

- Crowley Data Poland Sp. z o.o. (CROWLEY TeleMobile) - MVNO w sieci PTK Centertel Sp. z o.o.

- Netia S.A. - MVNO w sieci P4 Sp. z o.o.

W porównaniu z rokiem poprzednim w 2008 roku na rynku zadebiutowała rekordowa jak na polskie warunki liczba 7 operatorów, z których wszyscy rozpoczęli komercyjne świadczenie usług telefonii ruchomej w biznesowym modelu operatora wirtualnego, działającego w oparciu o infrastrukturę operatora sieciowego.

Na początku 2009 r. do grona wymienionych operatorów dołączyła:

sieć TuBiedronka wykorzystująca infrastrukturę Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Czy GaduAIR (jakkolwiek ciekawie, dziwnie czy kontrowersyjnie brzmi ta nazwa) odniesie sukces? Trudno przewidzieć. Wg ekspertów próg opłacalności w branży MVNO rozpoczyna się powyżej liczby stu tysięcy klientów. Do tej pory jedynie nieliczni zbliżyli się do tego pułapu...

Aktualizacja: 20 maja 2009 09:23

Dodaliśmy wypowiedź Piotra Baranowskiego, wydawcy Pasjagsm.pl na temat rynku operatorów MVNO.

Artykuł uzupełniony został o wypowiedzi: Marii Cieślikowskiej (Mova, Carrefour Polska) oraz Marcina Bobruka i Jarosława Czerki (Mobilking).