MSWiA zbada rozwój społeczeństwa informacyjnego

Pięć największych polskich portali internetowych - Gazeta.pl, Interia.pl, o2.pl, Onet.pl, WP.pl, docierających łącznie do 99% polskich internautów - przeprowadzą wśród użytkowników polskiego Internetu wspólną ankietę. Na prośbę MSWiA zbadają w niej oczekiwania i opinie internautów dotyczące kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

- "Mamy świadomość, że rozwój społeczeństwa informacyjnego zależy w dużej mierze od dwóch czynników: usprawnień i dogodnych dla innowacyjności warunków tworzonych przez administrację oraz rozwiązań oferowanych przez głównych graczy rynku informacyjnego. - mówi Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego. - Musimy również pamiętać o potrzebach użytkowników, dlatego postanowiliśmy zapytać o zdanie najbardziej zainteresowanych, czyli internautów. Interesuje nas ich spojrzenie, oczekiwania i pomysły. Chcemy z nich skorzystać." - dodaje Włodzimierz Marciński.

Ankieta przeprowadzona zostanie w pięciu największych polskich portalach między 1 a 14 września tego roku. Nadzór nad prawidłowym przeprowadzeniem badania objęła spółka Polskie Badania Internetu. Wyniki sondażu pomogą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ustaleniu priorytetów budowania w Polsce społeczeństwa informacyjnego.

- "Dynamicznie rozwijający się polski Internet stwarza ogromne możliwości wpływu jego użytkowników na rzeczywistość, stanowi realne narzędzie komunikacji społecznej. To pierwszy taki przypadek, kiedy rząd zaprasza społeczność internetową do wspólnego projektu." - mówi Włodzimierz Marciński.

- "Liczymy na głosy i propozycje internautów, którzy w ramach odpowiedzi będą mogli zgłosić także hasła promujące działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Najlepsze z nich znajdą się w opracowaniu rządowej strategii rozwojowej, co będzie swoistą gratyfikacją." - dodaje Andrzej Garapich, prezes PBI. Wzór ankiety, do celów informacyjnych, zostanie zaprezentowany na stronie www.mswia.gov.pl.