Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

MSN Search - jutro premiera wersji finalnej?

Według niepotwierdzonych na razie doniesień, 11 listopada Microsoft zamierza udostępnić finalną wersję swojej wyszukiwarki internetowej, MSN Search - informuje Reuters. Przedstawiciele koncernu liczą, że ich rozwiązanie stanie się z czasem poważnym konkurentem najpopularniejszej w tej chwili wyszukiwarki - czyli Google.

Informacja ta nie została na razie oficjalnie potwierdzona przez koncern - doniesienia wydają się jednak zgodne z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli Microsoftu, którzy zapowiadali, że finalna wersja MSN Search (od kilku miesięcy serwis dostępny jest w wersji beta - o testach pisaliśmy w tekście "Microsoft chce być mistrzem w wyszukiwaniu") zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Rozwiązanie Microsoftu będzie wykorzystywało opracowany przez koncern, zupełnie nowy 'silnik' (engine) wyszukiwawczy - to istotna nowość, bo do niedawna wyszukiwarka koncernu oparta była na technologii Yahoo i Inktomi.

W wtorek na temat nowej usługi wypowiedział się również szef Microsoftu, Steve Ballmer. "W ciągu pięciu lat dogonimy i pokonamy Google" - mówił na spotkaniu z akcjonariuszami.

Wyszukiwarka Microsoftu jest w tej chwili popularna przede wszystkim w USA - w Polsce pozostaje ona wciąż mało znana. Potwierdzają to choćby wyniki naszego lipcowego Pojedynku, w którym skonfrontowaliśmy MSN Search i Google. Wyszukiwarka Microsoftu sromotnie przegrała ten pojedynek - stosunkiem głosów 1426 do... 24. W komentarzach Google'a chwalono za wydajność i znakomitą obsługę zapytań sformułowanych w języku polskim. MSN Searchowi dostało się za kiepską wydajność i, tradycyjnie... praktyki monopolistyczne (więcej informacji w tekście "MSN Search? Nie, dziekuję...").

Warto przypomnieć, że Microsoft pracuje również nad nowym systemem wyszukiwania plików na dysku lokalnym - nowe rozwiązanie ma pozwolić na szybkie i precyzyjne wyszukiwanie listów elektronicznych, dokumentów Worda i innych plików. Wedle ostatnich zapowiedzi, aplikacja taka zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Google już ma takie rozwiązanie w swojej ofercie - na początku października firma udostępniła aplikację Google Desktop Search (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Google przeszukuje dyski").

Wersja beta wyszukiwarki Microsoftu dostępna jest pod adresem:http://www.search.msn.com

Prezentacje nowego systemu wyszukiwawczego można również znaleźć pod adresem: http://techpreview.search.msn.com