MSN Search - jutro premiera wersji finalnej?

Według niepotwierdzonych na razie doniesień, 11 listopada Microsoft zamierza udostępnić finalną wersję swojej wyszukiwarki internetowej, MSN Search - informuje Reuters. Przedstawiciele koncernu liczą, że ich rozwiązanie stanie się z czasem poważnym konkurentem najpopularniejszej w tej chwili wyszukiwarki - czyli Google.

Informacja ta nie została na razie oficjalnie potwierdzona przez koncern - doniesienia wydają się jednak zgodne z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli Microsoftu, którzy zapowiadali, że finalna wersja MSN Search (od kilku miesięcy serwis dostępny jest w wersji beta - o testach pisaliśmy w tekście "Microsoft chce być mistrzem w wyszukiwaniu") zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Rozwiązanie Microsoftu będzie wykorzystywało opracowany przez koncern, zupełnie nowy 'silnik' (engine) wyszukiwawczy - to istotna nowość, bo do niedawna wyszukiwarka koncernu oparta była na technologii Yahoo i Inktomi.

W wtorek na temat nowej usługi wypowiedział się również szef Microsoftu, Steve Ballmer. "W ciągu pięciu lat dogonimy i pokonamy Google" - mówił na spotkaniu z akcjonariuszami.

Wyszukiwarka Microsoftu jest w tej chwili popularna przede wszystkim w USA - w Polsce pozostaje ona wciąż mało znana. Potwierdzają to choćby wyniki naszego lipcowego Pojedynku, w którym skonfrontowaliśmy MSN Search i Google. Wyszukiwarka Microsoftu sromotnie przegrała ten pojedynek - stosunkiem głosów 1426 do... 24. W komentarzach Google'a chwalono za wydajność i znakomitą obsługę zapytań sformułowanych w języku polskim. MSN Searchowi dostało się za kiepską wydajność i, tradycyjnie... praktyki monopolistyczne (więcej informacji w tekście "MSN Search? Nie, dziekuję...").

Warto przypomnieć, że Microsoft pracuje również nad nowym systemem wyszukiwania plików na dysku lokalnym - nowe rozwiązanie ma pozwolić na szybkie i precyzyjne wyszukiwanie listów elektronicznych, dokumentów Worda i innych plików. Wedle ostatnich zapowiedzi, aplikacja taka zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Google już ma takie rozwiązanie w swojej ofercie - na początku października firma udostępniła aplikację Google Desktop Search (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Google przeszukuje dyski").

Wersja beta wyszukiwarki Microsoftu dostępna jest pod adresem:http://www.search.msn.com

Prezentacje nowego systemu wyszukiwawczego można również znaleźć pod adresem: http://techpreview.search.msn.com