MS: kolejny patch dla SP2

Od chwili udostępnienia Service Packa 2 dla Windows XP wielu użytkowników zmagało się z problemem, polegającym na 'wieszaniu' się systemu podczas instalowania dodatku. Microsoft zdołał wreszcie zidentyfikować źródło problemu - okazała się nim niewielka, ukryta aplikacja reklamowa - TV Media.

Service Pack 2 - zwalnia czy przyspiesza?

Wraz z udostepnieniem ostatniego pakietu poprawek dla systemu Windows XP, rozpoczęły się testy wydajności, mające na celu sprawdzenie, czy komputer zaktualizowany o Service Pack 2 pracuje wolniej czy też szybciej od swojego poprzednika - Service Packa 1. Serwis ShortMedia przeprowadził jeden z takich testów, który wykazał cztery dodatkowe procesy systemowe oraz zwiększone zużycie pamięci po zainstalowaniu Service Packa 2.

Próby uaktualnienia o SP2 systemu, w którym zainstalowanym był ten program za każdym razem kończyły się wyświetleniem komunikatu, że nastąpił poważny błąd i system zostanie zamknięty by uniknąć uszkodzenia komputera. Przez długi czas Microsoft nie był w stanie określić, co dokładnie powoduje ów problem - jednak skutecznym sposobem na usunięcie go okazało się zalecenie klientom, by przed próbą zainstalowania SP2 usunęli z komputera wszelkie oprogramowania szpiegowskie (TV Media często identyfikowany jest jako spyware - mimo, iż na zainstalowanie tego programu użytkownik musi wyrazić zgodę).

Problem jednak w tym, że TV Media to dla wielu użytkowników przydatny program i wiele osób wcale nie miało zamiaru go usuwać. Dlatego Microsoft opracował uaktualnienie, które pozwolą na zainstalowania SP2 w systemie, w którym zainstalowano już TV Media.

Najnowsze uaktualnienie dla systemu Windows XP można pobrać za pośrednictwem mechanizmu WindowsUpdate.