MS Live Search walczy o swoich

Microsoft twierdzi, że wyszukiwarka Live Search w niektórych obszarach jest lepsza od Google'a. Jednak firma z Redmond jest na przegranej pozycji w wyszukiwaniu od tak dawna, że, przynajmniej na razie, skupia się nie na tym aby pozyskać nowych użytkowników, ale aby zatrzymać dotychczasowych.

Microsoft zaprezentował cały zestaw nowych narzędzi na konferencji prasowej w Mountain View, mieście w którym znajduje się główna siedziba Google. Dyrektorzy Microsoftu powtarzali wielokrotnie, że firma stara się dostarczyć lepsze narzędzia wyszukiwawcze obecnym użytkownik Live Search, by częściej korzystali z ich wyszukiwarki.

Z badań, które firma z Redmond przeprowadziła wśród internautów wynika, że satysfakcja z użytkowania Live Search jest już prawie taka sama jak u Google.

A liczby nie są po stronie producenta Windows: 37% użytkowników od czasu do czasu korzysta z usług wyszukiwania dostarczanych przez Microsoft, ale tylko 11% wszystkich operacji wyszukiwania odbywa się za pośrednictwem Live Search, podał Microsoft powołując się na dane niezależnej firmy badawczej. Średnio użytkownik Live Search dokonuje 15 wyszukiwań w miesiącu, w przypadku Google ta liczba to 55.

Pod względem udziałów w rynku Microsoft znajduje się za Google i Yahoo, a jak przyznał Derrick Connell, dyrektor generalny ds. produktów w Microsoft, firma traciła udział w rynku przez 4 pierwsze miesiące bieżącego roku. Dzisiaj MS liczy przede wszystkim na to, że uda mu się zaktywizować dotychczasowych użytkowników Live Search.

W ciągu ostatnich trzech lat firma inwestowała w podstawowe elementy, czyli przede wszystkim powiększanie indeksu przeszukiwanych zasobów, który wynosi obecnie ok 20 mld dokumentów. Jednak to głównie nowe funkcje: wideo, wyszukiwanie lokalne i mapy czy wyszukiwanie dotyczące zdrowia i medycyny mają pomóc Live Search w zdobyciu serc użytkowników.

Nowy interfejs wyszukiwania wideo, pozwala internautom obejrzeć skrót każdego filmu znajdującego się na stronie z wynikami wyszukiwania. Wystarczy naprowadzić kursor myszki na miniaturkę i rozpoczyna się odtwarzanie. System opiera się na autorskiej technologii Microsoftu, dzięki której wykrywane są istotne fragmenty filmu, a następnie powstaje z nich 30 sekundowy klip.

Wyszukiwarka dotycząca zdrowia przedstawia wyniki wyszukiwania w podziale na kategorie: artykuły z czasopism naukowych, rezultaty ze stron WWW oraz rezultaty sponsorowane. Wszystkie wpisywane przez użytkownika kwerendy i pokazywane wyniki będą szyfrowane.

Nowe wersje obydwu narzędzi mają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Z kolei wyszukiwanie lokalne zostanie uzupełnione w połowie października o szereg nowych funkcjonalności.

-Microsoftowi nie udało się dobrze sprzedać swojej wyszukiwarki. Nawet jeśli obecnie dorównuje ona Google to i tak mało kto da się do tego przekonać - mówi Van Baker, analityk Gartnera. -Nowe narzędzia wyszukiwania robią pozytywne wrażenie. To dobry ruch ze strony Microsoftu, by zaadresować je do dotychczasowych użytkowników Live Search i MSN - dodaje.

-Muszą być pewni, że ich grupa użytkowników jest w pełni zadowolona. A jeśli oni będą usatysfakcjonowani, to przekonają innych użytkowników do wykorzystania Live Search- kwituje Baker.

Na podstawie tekstu: Live Search plays to its base, Stephen Lawson, IDG News Service (San Francisco Bureau)