MPAA zawiera ugodę z ESS Technology

Zrzeszenie amerykańskich koncernów filmowych doszło do porozumienia z firmą ESS Technology, która została oskarżona przez MPAA o nielegalne udostępnienie wytwarzanych przez siebie układów producentom urządzeń, umożliwiających kopiowanie zabezpieczonych płyt DVD.

MPAA oskażyło producenta układów o to, że złamał warunki licencji i sprzedawał produkowane przez siebie chipsety do odtwarzaczy DVD wytwórcom sprzętu, którzy nie mieli wykupionej takiej licencji od DVD Copy Control Association (grupy, która licencjonuje antypiracką technologię dla Hollywoodu). Sędzia stanowy Kalifornii w czerwcu zeszłego roku zakazał sprzedaży układów takim podmiotom.

W porozumieniu ESS zobowiązało się do ścisłego przestrzegania zasad licencji, współpracy przy zwalczaniu piractwa oraz sprzedaży swoich układów tylko licencjobiorcom DVD - CCA. Szef ESS zapewnia też, że jego firma będzie też aktywnie uczestniczyć w rozwoju zabezpieczeń antypirackich nowej generacji.

Sprawa ta była częścią szerszej akcji, skierowanej przeciwko producentom sprzętu, którzy według MPAA wspierali szerzenie się piractwa. Najbardziej kontrowersyjną z tych spraw, było wytoczenie procesu firmie Kaleidoscope, produkującej hi-endowe odtwarzacze DVD, które mogły przesyłać filmy i inne treści multimedialne w sieci domowej. Produkt ten mógł zgromadzić na centralnym serwerze aż 500 filmów DVD, a następnie można je było odtwarzać z dowolnego miejsca w domu. Pomimo, że Kaleidoscope uzyskało licencję na swój produkt od DVD-CCA, to i tak został złożony pozew do sądu. DVD-CCA argumentuje w nim, że ich technologia została stworzona właśnie po to by zapobiegać kopiowaniu materiałów z DVD. Jak do tej pory nie zapadło jeszcze rozstrzygnięcie w tej sprawie.