MPAA: dziadek pozwany za wnuka

Fred Lawrence, 67-letni mieszkaniec Milwaukee, został pozwany przez organizację MPAA pod zarzutem naruszania praw autorskich przez jego wnuka. Za to, iż wnuk pozwanego pobrał z sieci P2P cztery nielegalne kopie filmów, prawnicy Motion Picture Association of America domagają się od jego dziadka 600 tys. USD odszkodowania.

Cała sprawa miała swój początek jeszcze w grudniu 2004 r., kiedy to 12-letni wnuk pozwanego pobrał z sieci P2P filmy "Iniemamocni", "Ja, robot", "Klątwa" i "Życie, którego nie było". Według Freda Lawrence'a, chłopiec zrobił to z niewiedzy przed prawnymi konsekwencjami takiego czynu oraz z ciekawości. Co więcej - zaraz po pobraniu skasował pliki. Ponadto w posiadaniu rodziny znajdowały się w tym czasie już oryginalne DVD z trzema filmami spośród wymienionych powyżej.

Kori Barnards, przedstawicielka MPAA, tłumaczy jednak, że celem pozwów składanych przez branżę filmową jest jedynie uświadomienie ludziom konsekwencji piractwa internetowego. Dodała też, że zyski wytwórni filmowych są co roku pomniejszane o 5,4 mld USD w wyniku rozpowszechniania nieautoryzowanych kopii filmów.

Więcej informacji: The Inquirer