MPAA: 150 tys. USD odszkodowania za piracki film

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego (MPAA) złożyło kolejne pozwy przeciwko osobom podejrzewanym o nielegalne dystrybuowanie filmów w Internecie. Tym razem pozwanych zostało 4 mieszkańców Teksasu - jeśli udowodnione zostanie im, że celowo wprowadzali do Internetu pirackie kopie filmów, MPAA może domagać się od nich odszkodowania w wysokości nawet 150 tys. USD za każdy film.

Pozwani to użytkownicy sieci P2P - Miguel Mendez, Michael Mouzone, Robert Thomas oraz Michelle Vedder. MPAA chce zażądać od nich odszkodowania - standardową kwotą jest 30 tys. USD za każdy film udostępniony przez pozwanych w Internecie lub nawet 150 tys. USD - jeśli organizacji uda się dowieść, że pozwany świadomie wprowadził do Sieci nielegalną kopię filmu.

Oczywiście, powyższe kwoty to wartości graniczne - takie sprawy zwykle kończą się porozumieniem stron, na mocy którego pozwani wypłacają właścicielom praw autorskich wielokrotnie niższe odszkodowania.

"Nie będziemy stać bezczynnie, gdy ludzie bezczelnie kradną własność intelektualną. Nasz komunikat jest jasny - piraci się przed nami nie ukryją" - napisał w oświadczeniu szef operacji antypirackich MPAA, John G. Malcolm.