MPA walczy z azjatyckimi piratami

Reprezentująca koncerny filmowe organizacja MPA (Motion Picture Association) rozpoczęła w 14 azjatyckich krajach szeroko zakrojoną operację, której celem jest ograniczenie zjawiska piractwa filmowego. Akcja "Big Broom" (Wielka Miotła) potrwa do końca stycznia 2006 r.

Działania antypirackie prowadzone będą m.in. w Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Tajlandii i w Południowej Korei. Inicjatorzy akcji zamierzają sprawić, by w okresie przedświątecznym z tamtejszych ulic i sklepów zniknęły popularne w tej chwili stoiska z pirackimi filmami na płytach DVD i VCD oraz VHS. Monitorowane będą również sieci bezpośredniej wymiany plików (P2P). Operacja prowadzone będzie w ścisłej współpracy z lokalnymi jednostkami policji.

O rozpoczęciu akcji poinformował wczoraj Dan Glickman - szef organizacji MPAA (czyli amerykańskiego oddziału MPA), znany z bezpardonowej walki z filmowym piractwem w Internecie.

Z danych przytaczanych przez MPA wynika, że działalność azjatyckich piratów każdego roku pozbawia przemysł filmowy przychodów sięgających 900 mln USD (na tyle szacuje się rynkową wartość filmów dystrybuowanych nielegalnie). Tylko w ubiegłym roku policja w kilkunastu krajach azjatyckich zarekwirowała ok. 50 mln pirackich płyt DVD.