Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

MP3Tunes - 'otwarta' muzyka za 88 centów

Pojawiła się właśnie konkurenacja dla iTunes Music Store Apple'a, czy MSN Music firmy Microsoft. Michael Robertson - prezes firmy Linspire i były szef MP3.com - otworzył nowy sklep internetowy z muzyką cyfrową - MP3Tunes. Podstawowa różnica pomiędzy MP3Tunes a konkurencją jest taka, że nowy serwis jako pierwszy nie zabezpiecza sprzedawanych przez siebie utworów za pomocą żadnych technologii ochrony praw autorskich.

MP3Tunes - 'otwarta' muzyka za 88 centów

Muzyczny sklep internetowy MP3Tunes

Na początku lutego Michael Robertson zapowiedział otwarcie nowego sklepu internetowego z muzyką cyfrową (więcej w "Linspire wchodzi na rynek cyfrowej muzyki"). Wczoraj MP3Tunes zostało oficjalnie otwarte. Serwis ruszył z niewielkimi, w porównaniu do konkurencji, zasobami - jak na razie do pobrania jest 40 tysięcy albumów, nagranych przez 22 tysięce wykonawców. W sumie cała oferta obejmuje około 300 tysięcy utworów, co na tle konkurencji nie wygląda imponująco, gdyż w tym momencie Apple i Microsoft posiadają zbiory około miliona piosenek.

Pojedynczy utwór w nowym sklepie kosztuje 0,88 USD, natomiast za cały album zapłacimy 8,88 USD. Jest to nieznacznie taniej niż na przykład w sklepie muzycznym iTunes, czy też w MSN Music, gdzie na pojedynczy utwór trzeba wydać 0,99 USD. Wszystkie utwory są skompresowaane do formatu MP3 z bitratem 192 kbit. Podstawowa róznica pomiędzy MP3Tunes a konkurencją jest taka, że nowy serwis jako pierwszy nie zabezpiecza sprzedawanych przez siebie utworów za pomocą żadnych technologii ochrony praw autorskich, jak na przykład DRM (Digital Rights Management).

Bardzo ciekawą funkcją oferowaną przez nowy sklep muzyczny jest "szafka" (ang: locker). Po kupieniu utworu w serwisie, ląduje on w "szafce" użytkownika i może być ponownie pobierany dowolną ilość razy w późniejszym terminie. Jeżeli tylko zasoby MP3Tunes się powiększą, obejmując najpopularniejszych wykonawców, to w połączeniu z bardzo dobrą jakością sprzedawanych utworów i rezygnacją ze stosowania DRM, można wróżyć temu serwisowi duży sukces.

Strona domowa MP3Tunes