MP3 od British Telecom

Największy brytyjski operator telekomunikacyjny poinformował o uruchomieniu muzycznego serwisu internetowego, którego użytkownicy, po opłaceniu stosownego abonamentu, mogą pobierać pliki w formacie MP3.

Przedsięwzięcie, nazwane Dotmusic on Demand (czyli, w wolnym przekładzie: "internetowa muzyka na żądanie"), powstało we współpracy z firmą OD2, której współzałożycielem jest słynny muzyk Peter Gabriel.

Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej wyniesie 5 lub 10 GBP, w zależności od zakresu wykupowanych usług. W zamian użytkownicy Dotmusic otrzymują możliwość pobierania lub odtwarzania za pośrednictwem transmisji strumieniowej dowolnych spośród ponad 155 tys. dostępnych utworów.

Ważną zaletą Dotmusic.com (pod takim właśnie adresem serwis dostępny jest w Sieci) jest fakt, że jego użytkownicy mają pełną dowolność co do dalszego wykorzystania pobranych z serwisu utworów (pod warunkiem oczywiście przestrzegania praw autorskich). Mogą je więc wypalać na płytach CD lub zapisywać w przenośnych odtwarzaczach audio (z wyjątkiem utworów artystów nagrywających dla wytwórni EMI - np. Coldplay czy Robbie Williams). Nienajlepsze wyniki innych, już istniejących serwisów tego typu (np. Pressplay) przypisywane są właśnie nakładanym na użytkowników ograniczeniom, co do sposobu wykorzystania pobranych z nich utworów.

Katalog Dotmusic.com obejmuje muzyków większości dużych wytwórni płytowych. Jedynym wyjątkiem jest Sony Music. Władze serwisu zapewniają jednak, że prowadzą w tej sprawie odpowiednie rozmowy.