MMS-y z Matki Gór

Alpiniści, którzy zamierzają w maju wejść na najwyższą górę świata, przez cały czas trwania ekspedycji będą mogli korzystać z telefonów komórkowych. Jeden z chińskich operatorów komórkowych zamierza bowiem uruchomić na czas wyprawy w rejonie Mount Everest tymczasową sieć komórkową.

Uczestnicy wyprawy zostaną wyekwipowani w telefony Motorola 388C - mają oni przez cały czas trwania ekspedycji na bieżąco wysyłać MMS-y ilustrujące ich postępy. Jako, że Himalaje są stosunkowo słabo rozwiniętym (pod względem infrastruktury telekomunikacyjnej) rejonem, niezbędne było uruchomienie tymczasowej sieci komórkowej - zadanie tego podjął się chiński operator telefoniczny, China Mobile.

W całym przedsięwzięciu uczestniczy również chiński portal Sohu.com, który zamierza zająć się dostarczaniem internautom internetowych i "telefonicznych" (MMS, SMS) relacji z wyprawy. Ma ona rozpocząć się w maju. Przedstawiciele China Mobile zapewniają, że firma będzie pierwszym operatorem, który zapewni tradycyjnym komórkom zasięg na wysokości większej niż 5,1 tys. metrów.

Niestety mamy też złą wiadomość na aplinistów, którzy na Mount Everest wybierają się później niż w maju - owa sieć zostanie uruchomiona jedynie czasowo, do końca ekspedycji.