MCIWorldCom przejmuje Intermedia

WorldCom już wkrótce sfinalizuje transakcję z dostawcą usług telekomunikacyjnych Intermedia Communication. Będzie to pierwsza tak duża transakcja amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego po nieudanym przejęciu Sprinta. WorldCom - za każdą akcję Intermedia - zapłaci 39 dolarów, co w sumie będzie go kosztować prawie 3 miliardy dolarów.

Firma przejmie również zobowiązania kredytowe Intermedia Communiaction. Intermedia – próbując zbudować swoją markę na rynku telekomunikacyjnym - zadłużyła się na około 3 miliardów dolarów.

Niektórzy analitycy zastanawiają się, czy jest to dobre posunięcie ze strony WorldCom.

Odpowiedź jest jedna: zdecydowanie tak. Od lipca Intermedia ma 54-procentowy udział w firmie hostingowej Digex. Jest jednak jedno „ale”. Aby WorldCom stał się właścicielem tych 54 procent, musi zawrzeć osobną umowę z Digexem. A to może kosztować, gdyż Digex jest firmą o kapitalizacji rynkowej w wysokości 5,3 miliarda dolarów. W porównaniu z tą sumą kapitalizacja rynkowa Intermedii jest o wiele mniejsza - wynosi jedynie 1,24 miliarda dolarów. Niektórzy analitycy uważają, że Digex nie będzie zainteresowany podpisaniem umowy z WorldCom, tym bardziej, że ta ostatnia firma chciałaby całkowicie przejąć Digex.

Intermedia – pragnąc rozszerzyć ofertę dla klientów – zakupiły udziały w Digeksie w 1997 roku. Oferuje ona swoje usługi głównie dużym firmom, a Digex dostarcza całkowitą infrastrukturę, potrzebną do utrzymania stron WWW.

WorldCom, po nabyciu udziałów w Digeksie, stałby się bardziej atrakcyjny dla swoich klientów - firm, którym zależy na szybkim dostępie do danych.