MCI inwestuje 1,5 mln zł w e-prasę

Fundusz MCI Management zainwestuje 1,5 mln złotych w spółkę NetPress Digital, zajmującą się dystrybucją prasy online. -To pionier na polskim rynku e-prasy, z profesjonalną kadrą menedżerską, współpracujący ze światowym liderem w tym zakresie - mówi o Netpress Marcin Kowalczyk, dyrektor inwestycyjny MCI.

Na mocy umowy MCI oraz spółka Zakłady Graficzne Taurus Roszkowski (w ramach której do tej pory działał Netpress) utworzą nową firmę Netpress Digital Sp. z o. o.

W ramach inwestycji MCI zainwestuje w dwóch transzach 1,5 mln zł w przeciągu 18 miesięcy od czasu podpisania umowy inwestycyjnej. Pierwsza - 600 tys zł - obejmie 33,3% udziałów w kapitale NetPress (reszta będzie należeć do Taurusa), kolejna - do 900 tys. zł uprawni MCI do objęcia 49,9% udziałów.

NetPress działa na rynku od października 2005 roku i jest pionierem rynku e-prasy w Polsce. Obecnie w swojej ofercie posiada blisko 100 tytułów od 30 wydawców, m.in. AWR Wprost, Spółdzielnia Polityka, IDG.

MCI zdecydowało się na inwestycję w e-prasę ponieważ to atrakcyjny i niezagospodarowany rynek, z potencjałem bardzo dynamicznego wzrostu, wyjaśniał Kowalczyk.

Wybrano Netpress, m.in dlatego że jest liderem na rynku, ma profesjonalną kadrę menedżerską oraz jest wyłącznym polskim partnerem amerykańskiej firmy Zinio, dostarczającej m.in. oprogramowanie do czytania e-wydań Zinio Reader.

Poza wsparciem inwestycyjnym MCI zapewni spółce ułatwienie ekspansji w regionie Europy Centralnej, wykorzystanie synergii z innymi spółkami portfelowymi MCI, doradztwo strategiczne i wsparcie kapitałowe. MCI chce minium 10 krotnego zwrotu z inwestycji. Wprowadzenie Neptress na giełdę, lub sprzedaż inwestorowi ma nastąpić w perspektywie 3 - 5 lat.

MCI inwestuje 1,5 mln zł w e-prasę

Licbzba tytułów Netpress na tle konkurencji. Źródło: Prezentacja Netpress

Środki pozyskane z inwestycji Netpress przeznaczy na rozwój platformy technologicznej, działania marketingowe i promocyjne. Firma chce zostać liderem dystrybucji nie tylko prasy, ale także książek w postaci cyfrowej. -Prowadzone są rozmowy z kilkoma dużymi wydawnictwami, które są bardzo zainteresowane- mówi Bartłomiej Roszkowski, prezes zarządu Netpress. Niebawem Netpress zamierza także wprowadzić audiobooki, czyli książki w formie nagrań dźwiękowych.

Według styczniowych wyników Megapanelu witrynę Netpress odwiedziło 54 tys. użytkowników. Spośród konkurentów, jedynym notowanym w Megapanelu serwisem jest e-kiosk.pl, który w styczniu odwiedziło 26 tys. użytkowników (real users). -Zwiększenie liczby osób odwiedzających kiosk www.netpress.pl to nasz priorytet- zapewnia Roszkowski . Kiosk to zresztą nie jedyny punkt dystrybucji e-wydań. Niektórzy wydawcy, np. Puls Biznesu, sprzedają e-gazety we własnych serwisach WWW. Jednak popularność jest na razie niewielka. Najpopularniejsze tytuły w prenumeracie, rozchodzą się w kilkuset egzemplarzach miesięcznie.

MCI Management jest funduszem technologicznym, wyspecjalizowanym w inwestycje w internet, e-commerce, media, biotechnolgię, IT, mobile. W porftelu firmy znajdują się m.in. Bankier.pl, One-2-One, Travelplanet.pl.