Lutowy ranking serwisów tematycznych

Jeżeli patrzeć pod kątem ciekawych zawirowań na polskiej scenie internetowej, luty 2009 r. może rozczarować. Większość serwisów zachowało pozycje zdobyte w styczniu. Do ciekawych wydarzeń zaliczyć jednak należy zakwalifikowanie się wydawnictwa Polskapresse do pierwszej piątki w kategorii "informacje, publicystyka, media". Oprócz tego w kategorii "praca" na pozycję lidera wraca GazetaPraca.pl, a Facebook.pl wyprzedził Grono.net. Zapraszamy do zapoznania się ze lutowym rankingiem serwisów tematycznych Megapanel PBI/Gemius.

KATEGORIA INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA

Polskapresse poszła w ślady takich spółek notowanych w Megapanelu, jak np. Onet.pl, Wirtualna Polska, Gazeta.pl czy Interia i stworzyła jedną grupę dla swoich wszystkich serwisów informacyjnych. Od lutego zasięg tych stron zliczany jest do "grupy Polskapresse". Tym samym z pierwszej dwudziestki w omawianej kategorii znikają takie samodzielne byty jak: Naszemiasto.pl (największy serwis należący do Polskapresse, który miesięcznie odwiedza 1,5 mln użytkowników) i serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomosci24.pl. Oprócz nich do grupy Polskapresse zaliczane są także Telemagazyn.pl, Polskatimes.pl i Kurierlubelski.pl.

Zgromadzenie wszystkich serwisów pod jedną marką pozwoliło wydawnictwu "zadebiutować" na 5. pozycji w kategorii "informacje, publicystyka, media". Wysoka lokata jest dosyć naturalna, ponieważ przed połączeniem zasięgów wszystkich serwisów informacyjnych Polskapresse, samo Naszemiasto.pl zajmowało wysoką 7. pozycję.

Pojawienie się grupy Polskapresse oznacza dla portalu Tvn24.pl wypadnięcie z pierwszej piątki i spadek o oczko w dół na 6 miejsce. Mimo to pozycja Tvn24 w sieci wydaje się ugruntowana, a serwis wciąż przyciąga nowych użytkowników. Polsat, konkurent ITI również na rynku telewizji cyfrowych, znajduje się w tej kategorii na odległej, 24. pozycji (Polsat.pl).

KATEGORIA KULTURA I ROZRYWKA

Serwisy znajdujące się w pierwszej 20. kategorii "kultura i rozrywka" mogą pochwalić się naprawdę sporymi zasięgami. Sprawia to, że cała kategoria należy do największych w całym Megapanelu tematycznym. Witryna zamykająca pierwszą dwudziestkę - Tekstowo.pl - ma ok. 1,2 mln użytkowników, co świadczy chociażby o ogromnym zasięgu witryn notowanych wyżej (dla porównania - ostatni serwis w kategorii "praca" - epraca.com.pl, przyciąga jedynie 100 tys. użytkowników). Można wysnuć wniosek, że na rynku serwisów rozrywkowych może zmieścić się jeszcze wielu nowych graczy. Póki co z 12. na 10. pozycję przesuwa się przeglądarkowa gra Travian.pl. Poza kategorią znalazł się zaś Wykop.pl (21. miejsce).

KATEGORIA MAPY I LOKALIZATORY

W rozwijającej się wciąż kategorii "Mapy i lokalizatory" o oczko wyżej, na 4. miejsce, awansuje Targeo.pl. Jest to wynik niewielkiego spadku zasięgu strony mapa.pf.pl.

O oczko wyżej przesunął się także Docelu.pl. Lokalizator Wirtualnej Polski nieznacznie zwiększył liczbę użytkowników w stosunku do stycznia i teraz liczy ich niewiele ponad 200 tys.