Lutowy ranking serwisów tematycznych

Wyniki badania Megapanel PBI/Gemius w dwunastu kategoriach tematycznych pozwalają przyjrzeć się czołówce najpopularniejszych serwisów tematycznych wśród polskich internautów. Nie zawsze są to serwisy rodzime, np. szóste miejsce w kategorii Styl Życia zajmuje amerykański serwis do publikacji zdjęć imageshack.us, który nie ma polskiej wersji językowej. Podziału na kategorie dokonuje Rada Badania Megapanel. Liderem w siedmiu rankingach są serwisy tematyczne portalu Onet.pl. Gazeta.pl ma pierwszą pozycję w dwóch kategoriach.

Najpopularniejszą kategorią pozostaje Kultura i Rozrywka, której witryny przynajmniej raz w miesiącu odwiedziło 95,65% polskich internautów. Na kolejnym miejscu uplasowała się kategoria Informacje, Publicystyka, Media - 76,07% zasięgu. Na trzecim miejscu znalazły się serwisu z grupy Nowe Technologie - 71,95% zasięgu. Najmniejszą popularnością cieszyły się witryny z kategorii Budownictwo i Nieruchomości, miały zasięg na poziomie 22,73%.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Bez zmian w pierwszej piątce. Chociaż większość witryn zaliczyła duże spadki oglądalności ze względu na zasięg w stosunku do poprzedniego miesiąca, spowodowoane m.in. tym, że luty jest krótszy od stycznia, to dziennik.pl pnie się w górę. Serwis miał w lutym 519 tys. użytkowników i wspiął się na 14 pozycję, w stosunku do 11 miejsca w styczniu. Spadła z kolei pozycja serwisu dziennikarstwa obywatelskiego wiadomosci24.pl, z 13 miejsca w styczniu, na 17 w lutym i strata ponad 1 pkt. proc. zasięgu.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Kultura i Rozrywka

Interia.pl powróciła na czwarte miejsce w tej kategorii wyprzedzając serwis YouTube.com. Wahania oglądalności serwisu YouTube, mogą wynikać również z tego względu, że nie jest on objęty audytem site-centric.

Wysoko awansował serwis fotosik.pl - z 11 w styczniu, na 8 miejsce w lutym, zyskując 0,5 pkt procentowego. Fotosik od tego miesiąca występuje w ramach grupy serwisów Medousa.pl.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Motoryzacja

Bez zmian w pierwszej szóstce witryn. Na pierwszym miejscu serwis otoMoto, który ma dużą przewagę nad konkurencją. Nie zmieniły się pozycje serwisów motoryzacyjnych poszczególnych portali, poza Gazeta.pl, która spadła o jedno oczko w dół.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

W stosunku do stycznia nie zmienił się układ sił w pierwszej dziewiątce witryn. Swoją 7 pozycję utrzymała Grupa Wolters Kluwer, czyli serwisy abc.com.pl i lex.pl.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Serwis Muratora spadł z drugiej na trzecią pozycję, może to wynikać z tego, że nie jest on objęty audytem site-centric.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Edukacja

Na pierwszym miejscu niezagrożona Wikipedia, która miała zasięg 39,79%. Drugie miejsce przypada Onetowi, który ostatnio otworzył serwis sciaga.onet.pl , zapewne czując wyraźnie zagrożenie ze strony serwisu Sciaga.pl , który dzieli od Onetu kilka punktów proc. zasięgu.

Lutowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Sport

W tej kategorii również dominują portale. Gazeta.pl chce wzmocnić swoją pozycję serwisem Sport.pl, który wystartował w połowie marca. Pierwsze skutki tej decyzji będzie można zaobserwować w wynikach Megapanelu za marzec br.

Lutowy ranking serwisów tematycznych