Lutowy TechnoKoszmar

Na początku lutego wydawało się, że honor nowej gospodarki na parkiecie uratują debiutanci. Udana sprzedaż akcji pierwszego giełdowego portalu Interia.pl z ponad 80-proc. redukcją zamówień, a także znakomity debiut na parkiecie funduszu venture capital MCI Management pozwalały mieć nadzieję, że sektor technologiczny powróci jednak do łask inwestorów. Już na debiutanckiej sesji kurs akcji MCI ukształtował się ponad 50% wyżej niż cena emisyjna 6 zł, co było jednym z najlepszych debiutów w ostatnich miesiącach.

Spółki, które na początku lutego weszły na parkiet, niezbyt długo pozostawały w centrum zainteresowania. Świadczyły o tym zwłaszcza malejące w oczach notowania Interii.pl, której akcje pod koniec lutego były o jedną trzecią tańsze od ceny debiutu - 26 zł. W ślad za Interią jak kamień w wodę spadał też jej największy akcjonariusz - krakowski ComArch - którego kurs obniżył się w lutym o blisko 25%.

Choć akcje drugiego debiutanta, MCI Management, spisywały się na parkiecie znacznie lepiej niż papiery Interii, to - zdaniem większości analityków - giełdowa cena funduszu jest sztucznie utrzymywana przez akcjonariuszy, którzy kupili większość emisji w tzw. transzy kierowanej. O tym, że jest coś na rzeczy, świadczy zaskakująco dobre zachowanie kursu MCI po ogłoszeniu w połowie lutego informacji o fiasku rozmów z Elektrimem na temat sprzedaży należących do MCI udziałów w portalu Poland.com. Po takiej informacji giełdowa cena każdej innej spółki spadłaby natychmiast o co najmniej 10%. Tymczasem MCI już do końca miesiąca trzymał się twardo na poziomie zbliżonym do debiutanckiego.

Dopiero końcówka lutego przyniosła nadzieję, że czarna seria na warszawskiej giełdzie musi się kiedyś skończyć. Bolesne spadki z ostatnich tygodni "wyrzuciły" z rynku największych panikarzy. To ograniczyło potencjał spadkowy naszego rynku i pozwalało myśleć o spokojnych zakupach mocno przecenionych w lutym akcji. Dlatego w ostatnich dniach lutego akcje odbiły się o kilka procent, co jednak nie poprawiło zdecydowanie negatywnego obrazu giełdowej koniunktury w tym miesiącu.

Maciej Samcik jest jest dziennikarzem Gazety Wyborczej.