Lutowe rankingi tematyczne serwisów

Przedstawiamy rankingi tematyczne dla witryn zgrupowanych w dwunastu kategoriach za miesiąc luty. To rzadka okazja, by poznać wyniki dla mniejszych witryn, które nie miały szans pojawić się w dotychczas prezentowanych wynikach Megapanelu czyli w zestawieniach witryn o największej liczbie użytkowników lub odsłon. Dwanaście kategorii tematycznych zaproponowanych przez Gemius próbuje mniej lub bardziej udolnie uporządkować bogactwo tematyki internetu. Dotychczas porównywanie między sobą portali i serwisów tematycznych opierało się na arbitralnym wyborze serwisów i ich podstron przez podmiot, który takie porównanie chciał przedstawić. Teraz oparte jest na arbitralnym przypisywaniu witryn do kategorii, które zaproponował Gemius i zaakceptowali członkowie PBI.

Odpowiednie serwisy tematyczne Onetu są na pierwszym miejscu w 8 z 12 prezentowanych zestawień. Jedynie kategorie Budownictwo i nieruchomości, Edukacja, Nowe technologie i Praca mają liderów spod innej marki niż Onet.

Zestaw kategorii tematycznych został ustalony i zatwierdzony przez Radę Badania Megapanel PBI/Gemius. - Przypisywanie poszczególnych witryn do poszczególnych kategorii tematycznych jest dokonywane po obejrzeniu każdej witryny będącej w badaniu i przypisaniu jej do odpowiedniej kategorii zgodnie z ustalonymi przez nas przez nas stałymi (niezmiennymi) regułami kategoryzacji. Przykładowo do kategorii Nowe technologie, według zasad drzewka tematycznego należą wszystkie witryny dotyczące telefonii komórkowej jak również elektroniki, komputerów, informatyki, technologii, telekomunikacji i internetu - wyjaśnił nam Adam Pachla, asystent w Dziale Sprzedaży Gemius SA.

Kategoria Informacje, publicystyka, media

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

W lutym największe portale: Onet, Wirtualna Polska, Gazeta.pl i Interia wyraźnie straciły na liczbie odsłon w porównaniu do wyników styczniowych - po kilka-kilkanaście milionów. Zyskała zaś witryna Telewizji Polskiej oraz BBC. Serwisy BBC tak bardzo zyskały na liczbie odsłon, że można przypuszczać, że w lutowym badaniu wzięto pod uwagę te witryny koncernu, które w styczniu mogły zostać z jakiś względów pominięte.

W styczniowych wynikach dla pierwszej dwudziestki w tej kategorii próżno szukać serwisu radiomaryja.pl, który w lutym wskoczył na 12 pozycję z liczbą prawie 343 tys. użytkowników i ponad 1,4 mln odsłon. Ten nagły skok zainteresowania można wyjaśnić ukazaniem się informacji, że serwis Radia Maryja został przebudowany, czego efekty internauci chcieli zobaczyć.

Kategoria Kultura i rozrywka

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

Podobnie jak w styczniu, wysokie pozycje w kategorii Kultura i rozrywka zdominowały portale i podobnie jak w styczniu słabo radzą sobie w tym zestawieniu serwisy rozrywkowe Gazeta.pl. Na uwagę zasługuje utrzymująca się, silna pozycja serwisu ilove (wciąż wspieranego kampania reklamową). Świetnie radzi sobie filmweb - choć spadł o jedno oczko, to jednak od stycznia przybyło mu użytkowników.

Kategoria Motoryzacja

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

Od stycznia nie zmieniła się kolejność ustawienia pierwszych siedmiu serwisów w kategorii Motoryzacja. Pod względem liczby odsłon nadal zdecydowanie prowadzi gratka.pl z odpowiednimi ofertami motoryzacyjnymi. Tematyczne serwisy Onetu odnotowały 13 mln odsłon mniej niż Gratka. Wyniki pozostałych serwisów w wyścigu o największą liczbę odsłon wyraźnie odstają. Autokacik, który jeszcze przed miesiącem ze względu na liczbę odsłon ustępował jedynie Gratce, Onetowi, Interii i Wirtualnej Polsce stracił oddech. Goni go mocny ze względu na liczbę użytkowników serwis autocentrum.pl.

Kategoria Biznes, finanse, prawo

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

W kategorii Biznes, finanse, prawo kolejność pierwszych sześciu witryn bez zmian. Brak w tym rankingu gwałtownych zmian, zarówno ze względu na liczbę użytkowników jak i liczbę odsłon. Wyjątkiem jest dość raptowny skok liczby odsłon dla serwisu Bankier.pl, który w styczniu mógł się jeszcze porównywać ze względu na ten wskaźnik z Money.pl. W lutym liczba odsłon na Bankier.pl wzrosła o prawie 70%. Na siódme miejsce z dziewiątego awansował serwis Domu Wydawniczego ABC.

Kategoria Budownictwo i nieruchomości

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

W kategorii Budownictwo i nieruchomości zmiana na miejscu lidera. W styczniu serwisy Gazeta.pl o kilka tysięcy użytkowników przewyższały witrynę Muratora. Ten ostatni w ładnym stylu wyprzedził serwisy Agory, ale wciąż to Gazeta.pl prowadzi ze względu na liczbę odsłon. W rankingu witryn o największej liczbie odsłon na drugim miejscu znalazłby się serwis Gratka, na trzecim Onet i dopiero na czwartym Murator.

Kategoria Edukacja

Lutowe rankingi tematyczne serwisów

Wikipedia jest wciąż liderem zestawienia w kategorii Edukacja. Na drugie miejsce wskoczył jednak Onet, wypierając serwis sciaga.pl. Różnice między nimi nie są jednak zbyt duże i zamiana miejsc może być okresowa. Ściąga wciąż przewyższa serwisy edukacyjne Onetu ze względu na liczbę odsłon, choć wyraźnie straciła w porównaniu do styczniowego wyniku. Coraz lepiej wypada serwis Interklasa. W tym zestawieniu liczą się jedynie trzy portale - obok Onetu są to Interia.pl oraz Gazeta.pl. Pozostałe znalazły się poza pierwszą dwudziestką. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej kategorii panuje spora rotacja. Cztery serwisy obecne w rankingu przed miesiącem zostało zastąpione przez nowe. Z zestawienia wypadły ebuda.pl, gotowce.com.pl, literatura.zapis.net.pl oraz polskiedzieje.pl.

Aktualizacja: 05 maja 2006 13:56

Na skutek naszej interwencji zmienił się ranking w kategorii "Biznes, finanse, prawo". Wydawca serwisu eGospodarka.pl, Beata Szkodzin, zwróciła nam uwagę na brak tego serwisu w zestawieniu mimo iż liczba użytkowników (578 559 real users) umiejscawiałaby go na ósmej pozycji, za serwisem abc.com.pl. Przesłaliśmy zapytanie do firmy Gemius i w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź od Anny Kopeć, asystentki w Dziale Komunikacji Marketingowej:

"W dniu wczorajszym dokonaliśmy w autoryzowanym przez nas drzewku kategorii tematycznych niezbędnych zmian. W tej chwili w kategorii "Biznes, finanse prawo" witryna e-Gospodarka znajduje się na 8 pozycji. Za zaistniały błąd oraz związane z nim niedogodności serdecznie przepraszam."

Jednocześnie Gemius pracuje nad wprowadzeniem modyfikacji w kwestii kategoryzacji serwisów ogłoszeniowych, co do której nasi czytelnicy zgłaszali wątpliwości:

"Jednocześnie chciałam poinformować, że w chwili obecnej trwają pracę nad wprowadzeniem takiej kategoryzacji, która ujmowałaby również serwisy czysto "ogłoszeniowe". Dokonamy wszelkich starań, aby w przyszłym miesiącu opublikowany przez nas agregat drzewka tematycznego był bogatszy o takie właśnie witryny" - poinformowała nas Anna Kopeć.