Lufthansa chce Internetu

Niemiecki przewoźnik umożliwi podróżnym dostęp do Internetu dzięki nowej technologii transmisji danych Boeinga.

Lufthansa jest czwartym na świecie i pierwszym w Europie przewoźnikiem, który wyraził zainteresowanie szerokopasmowym dostępem do Internetu na pokładach swoich samolotów w technologii Boeinga. Na początek nowa usługa będzie dostępna w 80 maszynach obsługujących połączenia długodystansowe. Nieznane są finansowe warunki tego porozumienia. Wiadomo, że Lufthansa zamierza być tylko klientem spółki zależnej Boeinga, która świadczy usługę dostępową Connection by Boeing.

Inaczej postąpiły trzy amerykańskie linie - American, Delta i United Airlines - które nabyły niewielkie udziały w tej spółce, stając się zarazem klientami i współwłaścicielami. Boeing zapewni dostęp do Internetu w 500 samolotach należących do amerykańskich linii. Przewoźnicy liczą, że możliwość skorzystania z Internetu będzie magnesem dla podróżujących biznesmenów i istotną przewagą na rynku zyskownych przewozów w business-class. Usługa będzie dostępna od przyszłego roku.

Dostęp do Internetu zapewni sieć satelitów i urządzenia nadawczo-odbiorcze opracowane na potrzeby armii amerykańskiej. Transmisja danych będzie się odbywać z maksymalną prędkością 1,5-5 Mb/s.

Europejski producent samolotów AIRBUS opracował konkurencyjną technologię, która wprawdzie umożliwia wolniejszą transmisję danych, ale przewoźnicy mogą skorzystać z niej już teraz.

<i>Źródło: TheStandard</i>