Ludzie chcą legalnej muzyki

Liczba osób, korzystających z legalnych serwisów, umożliwiających odpłatne pobieranie muzyki z sieci, gwałtownie wzrosła w ciągu pierwszej połowy br. - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Ipsos-Insight.

Z raportu dowiadujemy się m.in., że tylko w USA (gdzie działa najwięcej tego rodzaju serwisów), liczba osób pobierających odpłatnie muzykę z Sieci podwoiła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2003 r. Wyraźnie (z 12 do 19%) wzrosła również w tym czasie liczba posiadaczy przenośnych odtwarzaczy plików audio.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2003 r. na odpłatne pobieranie muzyki z Internetu zdecydowało się ok. 16% osób korzystających dotąd z serwisów P2P - przekłada się to na ok. 10 mln klientów płatnych serwisów muzycznych. Raport pokazuje również, że najchętniej za muzykę w Sieci płacą osoby w wieku pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Najrzadziej zdarza się to osobom młodym (12 - 17 lat) - z tym, że tu wytłumaczenie jest dość proste: osoby te nie mają jeszcze kart kredytowych (to wciąż najpopularniejszy sposób płacenia za muzykę z Sieci).

Co ciekawe, rosnąca popularność płatnych serwisów muzycznych wcale nie spowodowała wyraźnego zmniejszenia się liczby użytkowników tradycyjnych serwisów P2P (z tym, że należy zauważyć, że mowa tu o pierwszym półroczu 2003 r. - po wrześniu, kiedy to RIAA rozpoczęła swoją antypiracką krucjatę, ruch w P2P spadł dość wyraźnie).