Lucent zbuduje Neostradę

Telekomunikacja Polska wybrała Lucent Technologies Poland na głównego dostawcę sprzętu do budowy systemu dostępu szerokopasmowego ADSL. Do końca roku liczba użytkowników Neostrady - usługi ADSL oferowanej przez TPSA może wzrosnąć z 2 tys. nawet do 50 tys.

W ub. tygodniu France Telecom zdecydowała o wyborze Lucent Technologies i Alcatela jako opcjonalnych dostawców sprzętu do rozbudowy sieci ADSL dla spółek zależnych grupy.

Dziś Telekomunikacja Polska poinformowała o wyborze Lucent Technologies Poland na głównego dostawcę sprzętu dla rozwijanych usług ADSL. TP S.A. nie podała na razie harmonogramu ani wielkości planowanych inwestycji w rozwój ADSL. "Za wcześnie by mówić o wielkości kontraktu - zresztą ramowy charakter umowy nie zobowiązuje nas do określenia kwot i wielkości dostaw sprzętu" - powiedział Witold Rataj, rzecznik TP S.A..

W Polsce usługa ADSL - Neostrada - oferowana przez TP S.A. w najtańszej z czterech dostępnych wersji (z maksymalną szybkością transferu do abonenta wynoszącą 256 kb/s) kosztuje z VAT-em 266,43 zł. To znacznie więcej niż za lepszy transfer w podstawowym abonamencie usługi ADSL żąda FT (40 EUR).

"Nie sposób przenosić realiów francuskich na rynek polski bezpośrednio. Niewątpliwie natomiast utrzymanie stawek wynegocjowanych dla umowy ramowej przez FT wpłynie na obniżenie opłat za dostęp szerokopasmowy także w Polsce" - mówi Witold Rataj.

Po okresie pilotażowego udostępniania usługi w Warszawie, TP S.A. zapowiadał od września 2001 rozpoczęcie udostępniania usługi w kilkunastu innych miastach Polski. Na razie jednak Neostrada działa w Warszawie i pilotażowo w Gdańsku. Z usługi korzysta około 2 tys. użytkowników. "Neostrada jest kierowana przede wszystkim do klientów typu biznesowego. Wynika to z ceny i możliwości oferowanych w ten sposób" - stwierdził Witold Rataj. Do końca roku jednak TP S.A. chce obsługiwać do 50 tys. linii ADSL, a w perspektywie 2004 roku - nawet 400 tys. Jak przyznaje przedstawiciel TP S.A., kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych wyników będzie miała wysokość opłat.