Lucent kredytuje eTel

Irlandzka firma telekomunikacyjna, działająca w Europie Środkowej, uzyskała od Lucent Technologies kredyt na sprzęt warty 20 mln EUR.

Umowa typu vendor financing umożliwi eTelowi rozbudowę sieci światłowodowych w Warszawie, Bratysławie, Pradze i Budapeszcie a także rozwój usług transmisji głosu i danych.

eTel jest irlandzką firmą, ale działa tylko w krajach naszego regionu. W Polsce jest obecna od połowy 2000 r. W naszym kraju firma zamierza świadczyć usługi za pośrednictwem własnej sieci szkieletowej, której pierwszy odcinek wybuduje w tym roku. eTel planuje zainwestować w tym roku w Polsce kilka milionów dolarów. Udziałowcami spółki są fundusze venture capital - Dresdner Kleinwort Benson, ARGUS Capital Partners, Greenhill Capital Partners, Intel Capital oraz Argus Capital Partners.

W lutym zaczęły się pojawiać pogłoski o możliwości akwizycji przez eTel, którejś z polskich firm ISP. Przedstawiciele eTela nie dementowali tych informacji, ale stwierdzili, że strategia firmy nie jest jeszcze przesądzona. Ewentualna akwizycja byłaby przeprowadzona przy współudziale dużego partnera, jako że eTel sam nie byłby w stanie jej podołać, mając 50 mln EUR kapitału.