Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Lucent bez fabryk

Przedstawiciele Lucent Technologies potwierdzili informacje niemieckich mediów o planach pozbycia się przez firmę fabryk w Europie.

Zakłady produkcyjne w Europie należące obecnie do amerykańskiego producenta mogą według informacji niemieckich gazet zostać oddane w zarządzanie innym spółkom, sprzedane lub nawet zamknięte. Posunięcia te, zdaniem rzecznika Lucenta związane są z realizacją programu oszczędnościowego i przygotowaniem do „zmiany modelu biznesowego”. Jednocześnie nazwał czystą spekulacją podaną przez niemiecki magazyn „Wirtschaftswoche” liczbę planowanych zwolnień pracowników.

Według niemieckiego magazynu, w najgorszym przypadku pracę może stracić 35% europejskich pracowników Lucenta zatrudnionych w działach badawczo rozwojowych, 40% pracowników działów sprzedaży, 35% z działów logistycznych, zaś zwolnienia w działach produkcyjnych mogą sięgnąć 50%. Ponad to nie wiadomo, jak będzie przedstawiała się sytuacja pracowników w sprzedanych i oddanych w zarządzanie fabrykach.

W trzecim kwartale roku finansowego strata netto Lucenta sięgnęła 3,25 mld USD. Przychody spadły względem ubiegłorocznego III kw. o 21% i wyniosły 5,82 mld USD. Wraz z tymi niedawno przedstawionymi wynikami, Lucent podał informację o planowanych zwolnieniach. Oprócz zapowiedzianych w styczniu br. 19 tys. zwolnień, bez pracy znajdzie się jeszcze 15 – 20 tys. osób.

Lucent liczy na odzyskanie rentowności w roku finansowym 2002. Na rozwój i badania w 2002 roku przeznaczone zostanie 12% przychodów.

<i>Źródło: TotalTele.com</i>