Lucent bez fabryk

Przedstawiciele Lucent Technologies potwierdzili informacje niemieckich mediów o planach pozbycia się przez firmę fabryk w Europie.

Zakłady produkcyjne w Europie należące obecnie do amerykańskiego producenta mogą według informacji niemieckich gazet zostać oddane w zarządzanie innym spółkom, sprzedane lub nawet zamknięte. Posunięcia te, zdaniem rzecznika Lucenta związane są z realizacją programu oszczędnościowego i przygotowaniem do „zmiany modelu biznesowego”. Jednocześnie nazwał czystą spekulacją podaną przez niemiecki magazyn „Wirtschaftswoche” liczbę planowanych zwolnień pracowników.

Według niemieckiego magazynu, w najgorszym przypadku pracę może stracić 35% europejskich pracowników Lucenta zatrudnionych w działach badawczo rozwojowych, 40% pracowników działów sprzedaży, 35% z działów logistycznych, zaś zwolnienia w działach produkcyjnych mogą sięgnąć 50%. Ponad to nie wiadomo, jak będzie przedstawiała się sytuacja pracowników w sprzedanych i oddanych w zarządzanie fabrykach.

W trzecim kwartale roku finansowego strata netto Lucenta sięgnęła 3,25 mld USD. Przychody spadły względem ubiegłorocznego III kw. o 21% i wyniosły 5,82 mld USD. Wraz z tymi niedawno przedstawionymi wynikami, Lucent podał informację o planowanych zwolnieniach. Oprócz zapowiedzianych w styczniu br. 19 tys. zwolnień, bez pracy znajdzie się jeszcze 15 – 20 tys. osób.

Lucent liczy na odzyskanie rentowności w roku finansowym 2002. Na rozwój i badania w 2002 roku przeznaczone zostanie 12% przychodów.

<i>Źródło: TotalTele.com</i>