Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Łodź: bezrobotny udostępniał nielegalne filmy i muzykę

Łódzka Policja zatrzymała 40-letniego mężczyznę, który od maja poprzedniego roku rozpowszechnił w sieci 670 plików z nowościami filmowymi i muzycznymi.

Zdjęcie operacyjne policji (źródło: lodzka.policja.gov.pl)

Czytaj także:

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wpadli na ślad bezrobotnego 40-latka podczas monitorowania Internetu. Zauważyli, że wykazywał się on olbrzymią aktywnością na polskim serwerze hostingowym umieszczając na nim pliki z nowościami filmowymi i muzycznymi. Mężczyzna zachęcał do ich pobierania żądając jedynie w zamian pozytywnych komentarzy. W sumie, jak ustalili śledczy, od maja poprzedniego roku z jego usług skorzystało blisko 400 tysięcy osób.

40-latek został przyłapany na gorącym uczynku. Policjanci wyczekali bowiem aż będzie on uploadował kolejny film i zapukali do drzwi jego mieszkania. Mężczyzna nie chciał ich początkowo wpuścić wyłączając w tym czasie komputer. Po kilku minutach zmienił jednak zdanie. Funkcjonariusze podczas przeszukania zabezpieczyli dysk twardy o pojemności 60 gigabajtów i 200 płyt CD i DVD z muzyką i filmami.

Zatrzymany początkowo twierdził, że nie robił nic złego, gdyż udostępniając pliki nie pobierał za nie żadnych opłat. W końcu jednak "zmiękł" przytłoczony dowodami przedstawionymi przez policję i sam poprosił o zablokowanie swojego konta na serwerze hostingowym.

Przedstawiciel Związku Producentów Audio Video złożył już wniosek o ściganie 40-latka. Z wstępnych szacunków wynika, że straty jakie twórcy i autorzy ponieśli wskutek jego przestępczej działalności sięgają co najmniej 7 milionów złotych.

Łodzianin usłyszał już zarzut bezprawnego rozpowszechniania utworów muzycznych i filmowych. Na stronie policji czytamy, że (zgodnie z art. 116 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) "kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Źródło: lodzka.policja.gov.pl