Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Prezentujemy ranking serwisów tematycznych Megapanel PBI/Gemius w 12 kategoriach za listopad 2007. Interesujące zmiany nastąpiły w kategorii Społeczności - serwis Nasza-Klasa.pl awansował w nim na drugie miejsce i brakuje mu tylko 1,5 pkt. proc. do lidera - serwisów społecznościowych Onet.pl. Inne nowości to m.in. debiut serwis Naglos.pl na trzecim miejscu w kategorii Nowe Technologie i zmiany w czołówce rankingu Motoryzacja.

Informujemy, że Internet Standard jedynie publikuje wyniki dostarczane przez PBI/Gemius. O przyporządkowaniu każdego z serwisów do odpowiedniej kategorii tematycznej decyduje Rada Badania PBI.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Wszystkie serwisy z pierwszej "październikowej" piątki odnotowały straty w tej kategorii. W tej sytuacji warto odnotować awans serwisów informacyjnych o2.pl, które w ciągu miesiąca zyskały 1,25 pkt. proc. zasięgu, co zapewniło im awans na piątą pozycję.

Społecznościowy Wykop.pl, który został poddany audytowi site-centric, stracił w stosunku do października 1,32 pkt proc. zasięgu.

Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Kultura i Rozrywka

Układ w rankingu w przypadku pierwszych pięciu witryn nie zmienił się, nadal prym wiedzie Onet, a za nim znajdują się YouTube.com. O oczko w górę - na dziewiątą pozycję - wspięła się Gazeta.pl. Jej serwisy rozrywkowe docierały w listopadzie do 304 tys. internautów (real users) więcej niż w poprzednim miesiąciu.

Na 20 miejscu pojawiły się serwisy rozrywkowe IDG, z zasięgiem wynoszącym 5,49%.

Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Motoryzacja

Tu nastąpiła dość istotna zmiana - serwisy motoryzacyjne Onet.pl wyprzedziły serwisy motoryzacyjne Interia.pl i uplasowały się na drugim miejscu z zasięgiem 10,35%. Interia.pl znajdowała się na drugiej pozycji w tej kategorii od kilku miesięcy.

Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Nie zmienił się układ rankingu na pierwszych dziewięciu pozycjach, choć oczywiście nastąpiły drobne zmiany zasięgów. Na dziesiątym miejscu uplasowały się serwisy nf.pl, które awansowały z 11 miejsca, jakie zajmowały w październiku.

Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Lider rankingu - Gazeta.pl, stracił w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,84 pkt proc. zasięgu, jednak nadal ma 0,98 pkt proc. przewagi nad najbliższym konkurentem - serwisem Murator, który nie jest poddany audytowi site-centric.

W tej kategorii różnice w zasięgach są nieznaczne. Stąd mała strata zasięgu może spowodować duży spadek - stało się tak np. w przypadku serwisów Onet.pl, które straciły zaledwie 0,36 pkt proc. zasięgu i spadły z siódmego na dziesiąte miejsce.

Listopadowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Edukacja

Wikipedia w listopadzie umocniła swoją pozycję, zyskała 2,63 pkt. proc. zasięgu i jest niekwestionowanym liderem rankingu. Z portali w tej kategorii najsilniej trzyma się Onet, który ma zasięg właściwie taki sam jak w październiku (różnica wynosi 0,05 pkt proc.). Nieznacznie większy zasięg (19,68%) ma niezależny serwis sciaga.pl, co zapewnia mu drugą pozycję w rankingu.