List wygasł

Elektrim i Deutsche Telekom zdecydowały się nie przedłużać listu intencyjnego w sprawie sprzedaży spółek telefonicznych i transmisji danych.

Podpisany w grudniu 2000 r. list intencyjny w sprawie wartej 180 mln USD sprzedaży 51% udziałów w teleinformatycznych spółkach Elektrimu stracił dzisiaj ważność. Strony zdecydowały się nie przedłużać po raz kolejny terminu jego ważności, argumentując, że przygotowują szersze porozumienie związane z projektem konsolidacji teleinformatycznych aktywów Elektrimu wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej. Zarząd Elektrimu ma dwie koncepcje wdrożenia tego planu: wniesienie spółek wprost do PTC, lub wniesienie ich do Elektrimu Telekomunikacji (ET), który zostałby przejęty przez PTC. Operator telefonii komórkowej miałby docelowo trafić na giełdę.

Nie trudno zauważyć, że przy aktualnej strukturze własnościowej holdingu Elektrim oba te warianty oddają kontrolę nad teleinformatycznymi spółkami w ręce DT i akcjonariuszy Elektrimu. Nie znany jest dokładnie aktualny stan posiadania Vivendi Universal w Elektrimie (w ET ma 49%, a ET ma 51% w PTC), ale wiadomo że koncern forsuje koncepcje zamiany udziałów w ET na udziały w samym Elektrimie. Vivendi - oficjalnie - jest przeciwne porozumieniu Elektrimu z DT.