Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Lipcowy ranking serwisów tematycznych

Axel Springer poprawia notowania swych serwisów w kilku kategoriach tematycznych, Grupa Onet liderem w hostingu oraz druga w nowych technologiach. W rankingu wyszukiwarek na miejscu ósmym debiutuje Bing.com. Przedstawiamy lipcowy ranking serwisów tematycznych Megapanel PBI/Gemius.

Lipcowe statystyki kategorii tematycznych Megapanelu PBI/Gemius potwierdzają tezę, że podczas wakacji maleje zainteresowanie surfowania po sieci.

Spada liczba użytkowników m. in. serwisów kulturalno-rozrywkowych, informacyjnych, edukacyjnych, nowych technologii oraz pracy, a wzrasta zainteresowanie ofertą turystyczną oraz map, lokalizatorów i motoryzacją.

KULTURA I ROZRYWKA

Znacznych przetasowań w obrębie rankingu serwisów kulturalno-rozrywkowych nie ma, aczkolwiek należy zauważyć trend spadkowy w liczbie użytkowników w większości z nich.

Pierwsza dziesiątka bez zmian - liderem w kategorii tradycyjnie pozostaje YouTube (mimo odpływu 100 tys. użytkowników), który w lipcu przyciągnął ponad 9,1 mln osób. Serwisy kulturalne i rozrywkowe Grupy o2.pl mimo spadku popularności i utraty ponad 350 tys. użytkowników są wciąż na trzecim miejscu, plasując się za ofertą rozrywkową Grupy Onet (również mniej o ok. 100 tys. real users). O oczko niżej travian.pl i wyspagier.pl, awans o dwa miejsca notują zaś serwisy grupy Medousa (2,7 mln real users). W zestawieniu na 19. miejscu debiutuje zieloneimperium.pl - serwis z grą, której bohaterami są ogrodowe krasnale ulubione już przez ponad 1,5 mln internautów.

WYSZUKIWARKI I KATALOGI

Yellowpages.pl po dobrym wyniku jaki osiągnął w czerwcu, z 5. miejsca przemieszcza się na 7. notując spadek zainteresowania i ponad 300 tys. użytkowników mniej. Daje to awans narzędziom wyszukiwawczym Grupy WP na 5 lokatę. W zestawieniu (na 8. pozycji) pojawia się najnowsza wyszukiwarka Microsoftu - Bing.com z imponującym jak na debiut wynikiem 1,2 mln użytkowników. Więcej użytkowników zyskuje search.yahoo.com, spada zaś popularność serwisu gwiazdor.pl, który traci 70 tys. użytkowników. Na dwudziestym miejscu uplasowała się po raz pierwszy w tej kategorii Grupa Gazeta.pl, czego wytłumaczenia należy szukać w nawiązanej w czerwcu 2009 r. współpracy Agory z firmą MSN.

SPOŁECZNOŚCI

Czołówka rankingu społeczności polskiego internetu nie zmieniła się w porównaniu do czerwca. Dostrzec można jednak nieznaczne spadki popularności - za wyjątkiem Naszej-Klasy, Facebooka i Grona. Jak długo jeszcze najpopularniejszy w Polsce serwis przyciągać będzie nowych użytkowników? W lipcu było ich więcej o 24 tys.

Fotka.pl utrzymuje się na 9. miejscu, aczkolwiek trudno nie zauważyć, że już od pewnego czasu traci swych fanów - w lipcu było ich mniej o 200 tys. Oczko niżej spada serwis peb.pl, który tym samym opuszcza pierwszą dziesiątkę.

Facebook sukcesywnie zwiększa zasięg wśród polskich internautów i z wynikiem wyższym aż o 250 tys. użytkowników jest już 13. w rankingu. Notowania, co ciekawe, poprawia też grono.net awansując o trzy miejsca (1,3 mln osób) - czy ostatnie zawirowania wokół serwisu zakończą tę dobrą passę? O trzy oczka w dół przemieszcza się Myspace.com, które traci 140 tys. zwolenników i ląduje na 19 miejscu.

FIRMOWE

W kategorii skupiającej witryny firmowe jesteśmy świadkami dalszej "walki" pomiędzy liderami zestawienia: stronami Microsoft i Mozilli. Obie Grupy notują jednak w lipcu spadek popularności. Miejsce na podium odzyskuje Grupa PKO BP która mimo iż przyciągnęła mniejszą liczbę użytkowników niż w czerwcu, zdołała wyprzedzić witrynę Plus GSM.

Sporego zamieszania w rankingu dokonała witryna Gaduair.pl. Czy to właśnie oferta telefonii komórkowej od GG Network, która zainteresowała w lipcu ponad 2,3 mln internautów spowodowała spadki notowań Plus GSM (mniej o 700 tys. real users) oraz PLAY (spadek o 400 tys.)? Niewątpliwie warto śledzić dalsze losy megapanelowego pojedynku operatorów telefonii komórkowej.

Zaskoczeniem w zestawieniu witryn firmowych może być debiut w strony tesco.pl (16. lokata), którą w omawianym okresie odwiedziło niebagatela 1,2 mln użytkowników.

NOWE TECHNOLOGIE

Większość serwisów z kategorii Nowe Technologie odnotowały w lipcu zmniejszoną liczbę użytkowników. Zmiana układu sił na podium - dobreprogramy.pl tracą ponad 200 tys. real users i oddają drugą lokatę serwisom Grupy Onet. Mimo nieznacznego spadku liderem wciąż pozostaje Grupa Interia, mniej użytkowników przyciągnęły również serwisy IDG (4. miejsce).

Softmania.pl z dziesiątej lokaty awansuje o dwa oczka na miejsce 8 - warto zauważyć, że zbiegło się to z rozpoczęciem wykorzystania przez Grupę audytu site centric. Dwa miejsca niżej spadają serwisy Axel Springer (obecnie 16. miejsce), cztery oczka w dół zalicza też pobierz.pl.

Zestawienia dziewiętnastu kategorii tematycznych najpopularniejszych witryn w polskiej sieci prezentujemy wg kryterium popularności.

O przynależności do konkretnej kategorii tematycznej decyduje firma badawcza Gemius S.A.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.