Lipcowy ranking serwisów tematycznych

INFORMACJE I PUBLICYSTYKA

Wakacje odciągnęły internautów od serwisów informacyjnych i publicystycznych. Rozkład sił w czołówce zestawienia został zachowany, acz warto podkreślić spadki: Grupy Onet (-330 tys. użytkowników), Grupy WP (-170 tys.), Gazety (-180 tys.) oraz Interii (-195 tys.).

Do dziesiątki wskakują witryny Google, które awansują kosztem tracących popularność serwisów informacyjnych Grupy Presspublica. Oczko niżej: Grupa Murator-se.pl-se.pl, wprost.pl oraz Grupa Polskie Radio. Okres wypoczynku i planowania urlopów widać po wzroście popularności Pogodynki (60 tys. użytkowników więcej i ostatecznie 15. lokata).

STYL ŻYCIA

Serwisy Grupy Onet, o2 i WP od dłuższego czasu przewodzą w rankingu kategorii Styl Życia. Niewielka różnica (niecały punkt procentowy) dzieli już jednak o2 od lidera zestawienia. Czy w sierpniu uda się mu zdobyć 90 tys. użytkowników i zająć pierwsze miejsce w rankingu?

Trzy miejsca wyżej przemieszcza się Axel Springer zajmujący w lipcu 12. miejsce. O trzy oczka spada Styl.fm, który traci 100 tys. real users i ląduje na miejscu 15, a także z 13. na 16. miejsce przemieszczają się tematyczne serwisy Grupy Murator.

Co ciekawe, z zestawienia wypada opoka.org, serwis który jeszcze miesiąc wcześniej plasował się na 15. pozycji i odwiedzało go ponad 640 tys. użytkowników. Wakacyjny okres grillowania winduje wielkiezarcie.pl z 19. na 17. miejsce, a także sprzyja debiutowi gotujmy.pl (624 tys. użytkowników).

E-COMMERCE

Z 13. na 9. pozycję awansuje sklep z odzieżą Quelle.pl. Według raportu e-commerce 2009, Quelle.pl był w 2008 r jednym z trzech sklepów o największej liczbie użytkowników. Pozostałe dwa sklepy to Merlin.pl oraz Empik.com.

Quelle.pl jest też jednym z najpopularniejszych sklepów z odzieżą damską i męską w polskiej sieci obok BonPrix.pl oraz Neckermann. Zarówno Quelle jak i Neckerman należa do jednaj spółki - Quelle Polska sp. z o.o.

EDUKACJA

W kategorii Edukacja Wirtualna Polska traci prawie 450 tys. użytkowników, ale zachowuje pozycję z czerwca.

HOSTING

Zmiana lidera w kategorii Hosting. Interia, która utraciła aż ponad pół tysiąca użytkowników, nieznaczną różnicą zdetronizowana została przez Onet, który na pierwsze miejsce wskoczył z trzeciej lokaty. Ponad 500 tys. real users mniej notuje home.pl, a nazwa.pl (minus 600 tys. użytkowników!) została zepchnięta na 6. miejsce.