Lipcowy ranking serwisów tematycznych

W badaniu Megapanel pojawiła się nowa kategoria - "mapy i lokalizatory". Znalazły się w niej takie serwisy jak Mapy Google, Zumi.pl czy Targeo.pl. W kategorii "praca" pozycję lidera utrzymał serwis Gazetapraca.pl, a w kategorii "turystyka" na 18. miejscu zadebiutował należący do QXL serwis Allewakacje.pl. Prezentujemy najpopularniejsze polskie witryny w trzynastu kategoriach tematycznych.

Dane pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius. O przyporządkowaniu witryn do poszczególnych kategorii decyduje Rada Badania PBI/Gemius. Internet Standard zajmuje się jedynie publikacją wyników.

KATEGORIA INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA

Dużym wzrostem w kategorii "informacje, publicystyka, media" może pochwalić się Gery.pl, którego serwisy awansują na 12. miejsce z 17. Serwisy informacyjne O2.pl spadają w tym zestawieniu z 6. na 7. pozycję. Ich miejsce zajmuje Grupa Media Regionalne. W rankingu traci Axel Springer, który jeszcze w czerwcu zajmował 8. lokatę - obecnie na 10.

KATEGORIA KULTURA I ROZRYWKA

Kategoria "kultura i rozrywka" to jedno z najbardziej statycznych zestawień w tym miesiącu - pierwsza 10. serwisów zachowała pozycję z czerwca.

Serwisy rozrywkowe Google awansują na 11. miejsce z 16. Serwis społecznościowy Poszkole.pl spada z 11. na 13.

KATEGORIA MAPY I LOKALIZATORY

Kategoria "mapy i lokalizatory" to nowość w badaniach Megapanel. Znalazło się w niej jedynie 12 pozycji, ponieważ pozostałe serwisy o podobnej tematyce nie przekroczyły wymaganego progu w postaci zasięgu witryny. Warto zauważyć, że niektóre z serwisów obecnych w tym zestawieniu (np. Zumi.pl, Targeo.pl) pojawiały się już w poprzednich zestawieniach Megapanelu. Ukazywały się one jednak w innych kategoriach.

Dodanie nowej kategorii do Megapanelu okazało się niekorzystne np. dla serwisu Szukacz.pl, który w kategorii "turystyka" zajmował 2. miejsce. Tu natomiast (mimo że zwiększył zasięg w porównaniu do zeszłego miesiąca), serwis został zepchnięty na 3. pozycję.

Ok 2,48 proc. zasięgu różnicy dzieli Zumi.pl od lidera stawki, którym jest Google.

KATEGORIA, BIZNES, FINANSE, PRAWO

Serwisy O2.pl, które w czerwcu zaliczyły wzrost z 17. na 13. miejsce, obecnie spadają ponownie w okolice końca rankingu - 16. miejsce. Również Grupa Mediarun.pl spada z 16. na 20. Awansuje natomiast Open.pl - z 10 na 9. miejsce.