Lipcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny i grupy witryn w Polsce

Na wysokiej 17. pozycji w rankingu $grup witryn i witryn niezgrupowanych$ pojawia się należący do Spil Games serwis Gry.pl. To nie jedyny przykład wpływu, jaki okres wakacyjny wywarł na układzie sił polskiej sceny internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań lipcowej fali badania Megapanel PBI/Gemius dotyczących najpopularniejszych grup witryn i witryn niezgrupowanych, a także domen i komunikatorów.

Lipcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny i grupy witryn w Polsce
Pierwsza dziesiątka w zestawieniu najpopularniejszych grup witryn i witryn niezgrupowanych pozostała w niezmienionym układzie od zeszłego miesiąca.

Spadki: Nieznaczne przetasowania zaczynają się w drugiej dziesiątce, gdzie o jedno oczko spadły: grupa Money.pl, grupa Fotka.pl, grupa Axel Springer. Ze stawki całkiem wypadła grupa pkt.pl

Na moment warto zatrzymać się nad grupą Fotka.pl. Znajdująca się obecnie na 18. miejscu grupa w tym roku sukcesywnie spada w omawianej tabeli. Dokładnie rok temu, ale także i na początku 2009 r., serwisy Fotka.pl znajdowały się jeszcze na pozycji 13. W okresie roku grupa nieznacznie straciła zasięg o ok. 3 punkty procentowe. Od zasięgu należałoby także odjąć dodatkowe punkty procentowe, którymi każdy serwis został obdarowany wraz ze zmianami w Megapanelu.

Najprężniej w grupie rozwija się Swistak.pl, obecnie odwiedzany przez ponad 1 mln użytkowników.

Użytkowników traci zaś flagowy serwis grupy - Fotka.pl. O przyczyny spadku pytamy prezesa firmy Fotka.pl. - Potrzeby użytkowników ciągle się zmieniają i jeśli wiatr wieje w jedną stronę to trudno iść w drugą - mówi Rafał Agnieszczak, prezes fotka.pl - W przeciwieństwie do konkurencji nie "kombinujemy" z wyglądem czy funkcjonalnościami bo naszym zdaniem może to przynieść opłakane skutki. Trzeba po prostu przyjąć do wiadomości, że aktywność rozkłada się na coraz więcej podmiotów, zwykle o zupełnie innej formule. Fotka.pl osiągnęła swój maksymalny poziom na przełomie 2007/2008 i jest to zupełnie naturalne, że spada po tym okresie. Teraz popularność się ustabilizowała i naszym głównym zadaniem jest jak najlepsze monetyzowanie ruchu, który nadal jest niemały (ponad 1 mld odsłon). To właśnie robimy, jednocześnie nieznacznie modyfikując koncepcję Fotka.pl, tak aby za kilka lat nadal wyciskać z tego serwisu po kilka milionów złotych rocznie. Generalnie, od jakiś 2 lat zdecydowanie bardziej podniecają mnie tabelki w Rachunku Zysków i Strat niż Megapanelu. - dodaje Agnieszczak.

Awanse: Z pozycji 16. na 14. awansuje PF.pl. Po wypadnięciu z zestawienia Pkt.pl, Panorama Firm stała się jedynym samodzielnym serwisem z branży żółtych stron (grupa PF.pl w rzeczywistości opiera się tylko na serwisie PF.pl) będącym w zestawieniu najpopularniejszych grup witryn i witryn niezgrupowanych .

Spory skok wzwyż zaliczają Gry.pl, które w tym miesiącu debiutują na 17 pozycji. Agregujacy gry online serwis odwiedzany jest przez 3,5 mln użytkowników miesięcznie, z których każdy średnio spędza na nim aż 2,5 godziny. Właścicielem serwisu Gry.pl jest międzynarodowa firma Spil Games, działająca w ponad 18 różnych państwach.

Na miejscu 20. pojawia się Ceneo.pl, na którym użytkownik spędza średnio ponad 14 min miesięcznie.

Odsłony

Niekwestionowany lider rankingu w kategorii odsłon, Nasza-Klasa.pl traci ponad 200 mln odsłon, co spowodowane może być wakacyjnymi wyjazdami jej użytkowników. Podobnie rzecz wygląda z grono.net, który spada o trzy oczka, mniej odsłon (spadek o 100 mln) notuje też Fotka.pl, która jednak utrzymuje się na 10 pozycji. W rankinkgu witryn o największej liczbie odsłon pojawia się Facebook - debiut na 19 miejscu. W lipcu spadła liczba kliknięć w Allegro, które spada na czwartą lokatę, dając się wyprzedzić Grupie Onet.

Czas

Użytkownicy Naszej-Klasy spędzają w swym ulubionym serwisie o pół godziny mniej niż miesiąc wcześniej. Spada też średnia ilość czasu poświęcanego na Google, aczkolwiek wciąż jest on liderem w rankingu tej kategorii. Internauci więcej czasu spędzają w Facebooku - miesięcznie jest to już ponad 2 godz 50 minut.

Domeny*

W rankingu najpopularniejszych domen warto odnotować spadek o 2 miejsca Allegro.pl, które ląduje na 6. lokacie. Mozilla.com nadal utrzymuje swą lokatę wyprzedzając witrynę Microsoft. W zestawieniu debiutuje ceneo.pl odnotowując 3,36 mln użytkowników.

Komunikatory

Pierwsza trójka w rankingu komunikatorów zalicza wakacyjne spadki - zarówno w liczbie uzytkowników, jak i w czasie użytkowania.

*W zestawieniu domen brany jest pod uwagę jedynie zasięg pojedynczej domeny, a nie zasięg wszystkich domen jej właściciela.

Aktualizacja: 23 września 2009 15:54

Dodaliśmy komentarz Rafała Agnieszczaka, prezesa Fotka.pl.