Linux na urzędzie

Według informacji IBM, amerykańskie agencje rządowe zakupiły od firmy łącznie 75 systemów opartych na Linuksie. Jak podaje Pentagon – obecnie blisko 250 amerykańskich instytucji i agencji rządowych wykorzystuje rozwiązania open-source.

Wśród amerykańskich instytucji rządowych, które zdecydowały się na zakup systemów opartych na platformie linuksowej są ministerstwa obrony, rolnictwa i energii, oraz m.in. Siły Powietrzne i Federalny Urząd Lotnictwa. Między innymi w ostatnim czasie Hewlett-Packard sprzedał już swoje drugie rozwiązanie oparte na Linuksie dla ministerstwa Energii za 24,5 mln USD. Według danych Pentagonu, systemy linuksowe wykorzystuje 249 amerykańskich agencji rządowych. Szczególnym powodzeniem system cieszy się wśród instytucji związanych z obronnością i wywiadem.

Na świecie systemy oparte na Linuksie obsługują wiele instytucji i organizacji m.in. niemiecki parlament, chińską pocztę, francuskie ministerstwa kultury, obrony i edukacji. Ostatnio np. Red Hat informował o tym, że także Komisja Europejska wykorzystuje jego oprogramowanie.